Yaşam Tarzı İnternet 29 HAZİRAN 2012 / 16:26

İnternet adres uzantıları başvuruları iptal edildi

İnternet adres uzantıları başvuruları iptal edildi

ICANN'in aldığı kararla alan adlarının istenildiği gibi alınması uygulaması için başvurular sürerken yaşanabilecek karşılıklık nedeniyle bu uygulamanın iptal edildiği açıklandı.ICANN, Çarşamba günü Prag’da aldığı kararla pek çok kişiyi memnun etmişti. Geçilen “özel alan adı uzantısı” uygulamasıyla kişiler ve şirketler istedikleri uzantıyı kullanabileceklerdi. Özellikle internet ekosisteminin gün geçtikçe kalabalıklaşmasıyla kendisine uygun ismi bulma konusunda sıkıntılar yaşayan birçok şirket bu karardan oldukça ümitliydi.

ICANN, gereken başvuru ücreti olan 185 bin doları yatıran her şirkete istediği uzantıya başvurma hakkını veriyordu. Tahmin edilebileceği gibi bazı uzantılar oldukça ilgi görürken, şimdiye kadar yapılan başvuru sayısının 1930’u bulduğu açıklandı.

Oluşan olumlu havaya rağmen özellikle sistemin çok karmaşık olabileceği konusunu görüşen ICANN, durumun beklenmedik hataları doğurabileceğini açıkladı ve uygulama şimdilik rafa kaldırıldı.

Bu arada özel uzantılara Türkiye’den neredeyse hiç talep gelmemiş olması da ilgi çekiciydi. Birçok ülkede ve şirkette resmen savaş boyutuna gelen bu uygulamaya Türkiye’den sadece İstanbul Büyükşehir Belediyesi (.istanbul ve .ist) ve Asia Green IT System Bilgisayar San. ve Tic. Ltd. Sti. kendi alan adı uzantılarına sahip olmak için başvuruda bulundu.

İnternet dünyasında büyük bir devrim yaratacak olan gelişmenin iptaliyle şimdilik bir devir başlamadan sona erdi.
YORUMLAR
Berrin Kalenderli / Deriş Patent ve Marka Acentalı 23 TEMMUZ 2012 / 09:14 0 0
28 Haziran 2012 tarihinde yayınlamış olduğunuz haberin içeriği hatalıdır ve okuyucularınıza yanlış bilgi vermektedir. ICANN 'in Prag toplantısında iptal ettiği uygulama alan adlarının tescili değildir, 1930 adet yeni jenerik alan adı başvurusunun gruplar (batching) halinde incelenmesi uygulamasını iptal etmiştir. Başvuruların gruplar halinde incelenmesi yerine toplu olarak incelenerek sonuçların tüm başvurular için açıklanması yönünde bir karar vermiştir. Başvuruların incelenmesine devam ediliyor, hatta başvurulara karşı kamu görüşü sunulması ve itiraz edilmesi mümkün ve ilk alan adı tescil sicillerinin (registry) 2013 yılının ilk çeyreğinde çalışmaya başlaması beklenmektedir. Haberlerinizi yayınlamadan önce kontrol etmenizi tavsiye ederim.
Mustafa 02 TEMMUZ 2012 / 17:05 0 0
Bir de bizim domainlerde com net org gibi uzantıları kaldırsalar sadece .tr kullanılsa daha iyi olur.
ercan 01 TEMMUZ 2012 / 13:20 0 0
bu alan adlar için çok büyük projeler var... en fazla 5 yıl içinde konu tekrar gündeme gelicektır.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun