Yaşam Tarzı İnternet 25 ARALIK 2012 / 12:37

Instagram mahkemelik oldu

Instagram mahkemelik oldu

Geçtiğimiz günlerde gizlilik sözleşmesinde güncellemeye giden Instagram, kullanıcıların fotoğraflarını izinsiz olarak kullanmakla suçlanmıştı. Sosyal medyada büyük tepki toplayan iddiaların ardından, şirket ABD’de mahkemelik oldu. 


Bundan bir hafta önce ortaya atılan iddiaların Instagram CEO’su Kevin Systrom tarafından yalanlaması, ABD’de yaşayan kullanıcıları tatmin etmişe benzemiyor. San Francisco şehrinde mahkemeye başvuran bir Instagram kullanıcısı, şirketi hizmet kullanım şartlarını ihlâl etmekle suçluyor.

Reuters’in haberine göre, Lucy Funes adlı Instagram kullanıcısı, şirketi kişisel verilerini izinsiz şekilde kullanmakla suçlarken, kendisi dahil birçok kullanıcının bu durumdan olumsuz bir şekilde etkileneceğini belirterek, Instagram’a dava açtığını söyledi. Şirket bunun yanı sıra, kullanıcılara sadece 16 Ocak tarihinden önce hesaplarını silerek fotoğraf haklarından vazgeçmeyi önerdiği ve yasal terimlerle anlaşılamaz ifadeler kullanarak kafa karışıklıklarına yol açmakla suçlanıyor.

İddiaları reddetmeyi sürdüren şirket, bu davaya karşı bütün güçleriyle çalışacaklarını ve kullanıcıların haklarını ihlal eden herhangi bir durumun söz konusu olmadığını açıkladı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun