Yaşam Tarzı İnternet 19 ARALIK 2012 / 15:18

Instagram geri adım attı

Bu yıl içinde 1 milyar dolara Facebook’a satılan fotoğraf paylaşım platformu Instagram'ın, yeni gizlilik sözleşmesine göre yüklenen fotoğrafları, sahiplerine haber vermeden reklamcılara satma kararı aldığı haberleri ortaya çıkmıştı. Gelen yoğun tepkiler üzerine açıklama yapan Instagram, kullanıcıların fotoğrafları satacağı yönündeki haberleri yalanladı. Gizlilik sözleşmesi ve hizmet koşulları uygulamalarında yapacağı değişikliklerle son günlerde kullanıcıların tepkilerini üzerine çeken Instagram, bir açıklama yaparak kullanıcıların fotoğraflarını satmayacaklarını duyurdu.

Yeni sözleşmenin içeriğinin biraz karmaşık oluşu nedeniyle kullanıcılardan özür dileyen Instagram kurucularından Kevin Systrom konuyla ilgili bir açıklama yayınladı;
“Sözleşmeyi güncellemedeki amacımız Instagram üzerindeki reklam verme seçeneklerinde inovasyon ve denemeler yapmaktı. Ancak bu pek çok kişi tarafından fotoğrafların karşılıksız olarak satılacağına dair bir düşünce uyandırdı ve bunun sözleşmedeki dilin karışıklığından kaynaklandığına inanıyoruz. Açık olmak gerekirse fotoğraflarınızı satmak gibi bir niyetimiz yok ve daha açık bir sözleşme üzerinde çalışıyoruz”

Açıklamalarına devam eden Systrom sözleşmedeki değişikliklerin hem kullanıcılar hem de markaların fotoğraflarını ve hesaplarını daha kolay bir şekilde öne çıkarmaları, katılım oranını arttırmaları ve daha uygun takipçiler elde etmeleri için hazırlandığını açıkladı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun