Yaşam Tarzı İnternet 10 HAZİRAN 2013 / 09:36

"İnsanları galeyana getiren 20 IP adresi tespit edildi"

Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, sosyal medyanın gücünü bildiklerini, bu mecrayı olumsuz yönlendiren IP adreslerinin belirlendiğini açıkladı.Gezi Parkı eylemlerinin ardından siyasetçilerin sosyal medya ve internet kullanımıyla ilgili mesajları gelmeye devam ediyor. Daha önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan sosyal medyayı toplumların baş belası olarak nitelemişti. Bu kez Binali Yıldırım, sosyal medya ve insanların takibi konusunda açıklamalarda bulundu.

Yıldırım, sosyal medya çerçevesinde provokasyon yapan adreslerin tespit edilip edilmediği yolundaki soru üzerine de şunları söyledi:
“Sosyal medyanın gücü tartışılmaz. Ülkemizde gelişmiş ülkelerden daha etkin kullanılıyor. 35 milyon kullanıcı var. Buradan halihazırda çok büyük mağduriyetler de olur, takip edemiyoruz. Ocakları, yuvaları dağılanlar var. İnsanları galeyana getirdiler. Bunu yapanlar 20 tane IP adresiyle ilgili, hepsi tespit edildi. O adresler üzerinden sosyal medyayı yönetiyorlar. 20 IP’den yeni açılmış hesaplarla yapılmış. O gün bütün kurumlara hacker saldırısı oldu. Bizim TİB sabaha kadar çalıştı. Bu işi yasal düzenlemelerle tamamen çözmek mümkün değil.”