Yaşam Tarzı İnternet 26 AĞUSTOS 2013 / 08:14

İngilizlerin gözetleme merkezi Türkiye'de mi?

Edward Snowden’ın ortaya çıkardığı belgelerde, Orta Doğu’daki tüm verileri fiber optik kablolarla Britanya’ya ve NSA’e taşıyan bir merkez olduğu ortaya çıktı.Independent gazetesinde yer alan haberde, telefon konuşmaları, e-postalar ve internet trafiğinden oluşan veriler, Britanya’nın Orta Doğu’da kurduğu merkezde toplanıyor. Bölgedeki verileri, denizin altından giden fiber optik kablolarla ABD’nin veri işleme merkezlerine taşıdığı iddia edilen merkezin nerede olduğu bilinmiyor.

Ancak şüpheler Türkiye ve Kıbrıs üzerinde yoğunlaşıyor. Zira Britanya’nın bağımsız olarak kontrolü altında tuttuğu Kıbrıs’ta iki bölgesi bulunurken, Türkiye’nin Güneydoğu’sunda yer alan NATO kontrolündeki bölge dikkat çekiyor. Reuters’ın verdiği haberde de bu bölgelerde Britanya’nın veri merkezi oluşturma ihtimali üzerinde duruluyor.

Haberde yer alan bilgilere göre, 1.5 milyar doların üzerinde harcamayla oluşturulan proje, terör korkusuyla, potansiyel saldırılara karşı önlem alınabilmesi için yaratıldı. Akdeniz’in altındaki fiber optik kablolar Hindistan ve Uzak Doğu’dan Britanya’ya kadar uzanıyor. Bu fiber hatların geçtiği adresler arasında Tel Aviv, Atina, Kıbrıs, Mısır’ın bazı şehirleri ve İstanbul da yer alıyor.

Orta Doğu’da toplanan verilerin NSA’e ulaşmadan önceki durağı olan Britanya’nın güvenlik ajansı GCHQ, konu hakkında yorum yapmaktan kaçındı. Independent, Orta Doğu’da kurulan sistemin 2007 ila 2010 yıllarında David Miliband döneminde oluşturulduğu bilgisini verdi.

Dünyada büyük ses getiren NSA belgeleri ve bu belgeleri sızdıran Edward Snowden, ABD ile Rusya arasında yeniden soğuk savaş seslerinin yükselmesine sebep oldu. Britanya Hükümeti’nin belgeleri yayınlayan gazete Guardian’a baskı yapması, Rusya’nın tepkisini çekmiş, Britanya’nın demokrasiye saygı göstermesi gerektiğine vurgu yapılmıştı.

Independent'ta yer alan habere ulaşmak için:

http://www.independent.co.uk/news/uk/politics/exclusive-uks-secret-mideast-internet-surveillance-base-is-revealed-in-edward-snowden-leaks-8781082.html
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun