Yaşam Tarzı İnternet 15 EYLÜL 2011 / 17:10

İndirilen Torrent'lere dikkat!

Dosya paylaşım sitesi BitTorrent, kullanıcılarını uyararak, sitesinde gece iki saatlik bir süreçte yapılan herhangi bir yüklemenin kötü niyetli yazılım içerebileceğini bildirdi.BitTorrent, haklayıcıların kendi yükleme yazılımına bazı kötü niyetli yazılımları sızdırdığını açıkladı. Bu yazılım yüklendiği zaman, program da bir virüs saptandığına dair sahte uyarılar yapıyor ve kullanıcılara da bunu kaldırmaları için ödeme yapmalarını söylüyor.

Yasadışı yüklemelerle adı anılan ama yasal içeriğe de sahip olan BitTorerent, blogunda, “Bu sabah Pasifik saatine göre yaklaşık 4.20’de uTorrent.com ve BitTorrent web hizmetlerinde sorun saptandı. Standart yazılım yüklememizin yerine, bir çeşit sahte anti-virüs uyarı programı konuldu” açıklamasında bulundu.

Bu programın ise Security Shield kötü niyetli yazılım markasına ait olduğu öğrenildi. Şirketin daha sonraki açıklamasında, “Pasifik saatine göre 6’dan sonra tehdidi ortadan kaldırmak için öncelikle etkilenen sunucuları devre dışı bıraktık. Sunucularımız şu anda çalışıyor ve normal fonksiyonlarındalar. Etkilenen kullanıcılarımızdan özür dileriz” bilgisi verildi.

Bu arada, söz konusu hamleden etkilenen tek sitenin de uTorrent olduğu bildirildi. Ama tüm bu açıklamalara rağmen, Sophos güvenlik uzmanı Paul Ducklin’e göre kullanıcıların fazlasıyla dikkatli olması gerek. Çünkü sitede hala aynı ağ altyapısı kullanılıyor.
ETİKETLER : bittorrent Sophos utorrent
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun