Yaşam Tarzı İnternet 06 KASIM 2012 / 16:22

İki kişiden biri teknoloji cihazlarına yıllık bin liradan az yatırıyor

Teknoloji mağaza bilinirliğinde galip Teknosa oldu

Türkiye'de tüketicilerin teknoloji trendlerini ortaya koymak için İnterpromedya tarafından yapılan "Tüketici Trend Araştırması"na göre, teknoloji cihazlarına 1000 liranın altında harcama yapan bireylerin oranı yüzde 52,5 olarak belirlendi.İnterpromedya'nın yılda dört defa nihai tüketicilerin alışkanlıklarını ortaya koymak için gerçekleştirdiği araştırma, Türkiye'nin 16 ilinde 15 yaş üstü toplam bin 384 kişi ile yapıldı. Yüz yüze anket tekniğinin uygulandığı araştırmada Türkiye'nin kentsel alanında yaşayan ağırlıkla ekonomik olarak aktif ve çalışan bireyleri değerlendirilmeye alındı.

En son Haziran 2012'de yapılan araştırmaya katılanların yüzde 50,7'si erkek, yüzde 49,3'ü kadın olurken, üniversite okuyanların oranı yüzde 35,2, lise okuyanlar yüzde 42,5, ilköğretim okuyanlar ise yüzde 22,3 olan kitlenin üye olduğu sosyal ağların başında yüzde 88,6 ile Facebook geldi. Bunu yüzde 27,3 ile YouTube, yüzde 20 ile Twitter takip etti. Bu sosyal ağlarda günde bir saatten fazla vakit geçirenler yüzde 56,7 olurken, bir saatten daha az kullananlar yüzde 18,4, haftada birkaç defa kullanan yüzde 18,5, haftada bir kullananlar yüzde 2,6, daha seyrek kullananların oranı ise yüzde 3,9 olarak sonuçlara yansıdı.Araştırma her üç kişiden birinin sosyal medyada politik görüşlerini paylaştığını ortaya koydu. "Sosyal medyada politik görüşlerinizi paylaşıyor musunuz?" sorusuna yüzde 33,3'ü "Evet" derken, yüzde 66,7'si "Hayır" yanıtını verdi. Aynı zamanda kullanıcıların yüzde 86'sının sosyal medyada paylaşılan politik görüşlerden etkilemediğini de belirledi. "Sosyal medya araçlarının kişisel verilerinizi reklam amaçlı kullanmasından rahatsız oluyor musunuz?" sorusuna yüzde 52,3'ü "Rahatsız etmiyor" derken yüzde 47,7'si "Rahatsız ediyor" yanıtı verdi. Kullanıcıların yüzde 25'inin bu sebeple sosyal medyadan çıkabileceği sonucuna ulaşıldı.

Teknoloji mağaza bilinirliğinde galip Teknosa oldu

Teknoloji ürünlerini zincir mağazalardan alanlar yüzde 66,8 iken, ilgili marka bayilerinden temin edenler yüzde 24,7 ve alışverişini İnternet'ten yapanlar ise yüzde 4,4 olarak belirlendi. Teknoloji ürünü satılan zincir mağaza bilinirliğinde yüzde 90,8 oranıyla Teknosa listenin başında yer aldı. Onu takip eden markalar ise, yüzde 68,3 ile Vatan, yüzde 63,3 ile Bimeks ve yüzde 45 ile Gold oldu.Araştırmanın detayı için http://www.interpromedya.com.tr/downloads/teknolojikullanimiraporu.zip adresini kullanabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun