Yaşam Tarzı İnternet 27 OCAK 2012 / 10:16

İfade özgürlüğü kısıtlanıyor: Twitter ülkeler özelinde sansürlenebilecek

Twitter hükümetlere doğrudan 'sansür' hakkı veriyor

Ünlü mikroblog sitesi, gittiği değişiklik ile ülkeden ülkeye mesajların sansürlenebileceği duyurdu. Yani atılan tweet dünyada görülse de, ülke içinde görülemeyebilir. Hükümetlere doğrudan 'sansür' hakkı veriliyor.



Dünya çapında hızla yayılan mikroblog sitesi Twitter, bir dizi değişikliğe giderek ülkeler özelinde mesajların denetlenmesine olanak sağladığını duyurdu.

İfade özgürlüğü konusunda ülkeler çapında farklı görüşler bulunduğuna dikkat çekilen açıklamada, her ülkeye göre sansür uygulanabileceği ifadesi yer aldı. Tarihi ve kültürel sebeplerden dolayı bazı içeriklerin istenmeyebileceği aktarılırken, örnek olarak Almanya’nın Nazileri öven içerikleri istememesi gösterildi.

Yani artık Twitter, hükümetlerin istediği doğrultusunda sakıncalı bulunan içeriklerin, paylaşılanların ülke sınırları içerisinden görüntülenmesine engel olabilecek. Paylaşım sitesinin iş ortaklarından ChillingEffects’in tüm mesajları kaydederek raporlamasıyla, istenen mesajlar kullanıcıların IP adresine göre engellenebilecek.

İfade özgürlüğü doğrudan kısıtlanabilir

Orta Doğu’da gerçekleşen devrimlerin en önemli tetikleyicilerinden biri olarak görülen sosyal medya, ifade özgürlüğünün de sembolü haline geldi. Twitter’da yazılanlar eğer hükümetlerin isteğine göre şekillenseydi ya da o ülkede istenilen kadar gösterilseydi, bugün belki de “Arap Baharı” diye bir kavram olmayacaktı.



Benzer bir durum ABD’de başlayan ve tüm dünyaya yayılan “Occupy” (işgal et) protestolarında da görülebilirdi. Zira protestocular genellikle Facebook ve Twitter üzerinden organize olarak gösterilerde bulundu.

Twitter üzerinden atılacak mesajlara müdahale edilmesi insanların bir araya gelmesine engel olmasının yanında, doğrudan ifade özgürlüğüne de müdahale anlamına geliyor.

Twitter durumu nasıl savunuyor?

Twitter'ın açıklamasında ise aslında sansür uygulamasının bir anlamda ifade özgürlüğüne yardımcı olacağı belirtildi. Twitter'ın bir şekilde mahkeme kararıyla kapatılması ya da atılan mesajların silinmesinin tamamen sansür olduğu aktarıldı.



Yeni uygulamayla verilen hak sayesinde, hükümetlerin engellemek istediği mesajlar ülke içinde görülemezken en azından yurtdışında görüntülenebilecek. Bu uygulama Google'ın ülkeler özelinde arama motoru sonuçlarında gittiği değişikliklere de benziyor. Artık Twitter da Google gibi hükümetlerin isteklerine göre mesajları o ülkeden görünmez hale getirecek. Facebook'un da hükümetin isteklerine göre, bazı grupları kapattığı, FBI ve CIA'e kişisel bilgileri verdiği biliniyor.

Hükümetlere ‘sansür’ hakkı veriliyor

Ülkemizde de yer alan ve tüm dünyada tartışılan ifade özgürlüğü ile ilgili raporların da gündeme geldiği şu günlerde, Twitter’ın ülkelere ‘sansür’ hakkı vermesi büyük soru işaretleri yaratıyor. Zira hükümetler istediği kelimelerin görülmesi engellerse ne fikirler beyan edilebilir ne de demokratik bir platformdan söz edilebilir.

Bilindiği üzere ülkemizde YouTube, Atatürk’e hakaret içeren videolar nedeniyle çok uzun süre kapalı kaldı. Binlerce site hala ya mahkeme kararı ya da BTK kararıyla, bir şekilde kapalı tutuluyor. Twitter’daki mesajların engellenebilmesi de en demokratik sanılan platformun da sansüre uğraması anlamına geliyor.

Twitter'ın blog yazısına http://blog.twitter.com/2012/01/tweets-still-must-flow.html adresinden ulaşabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun