Yaşam Tarzı İnternet 09 HAZİRAN 2011 / 20:30

iCloud, bulutta rekabeti kızıştıracak

Apple iCloud ile bulut dünyasındaki yerini almaya, mevcut servisler ise çetin bir rekabete hazırlanıyor.Varolan çevrimiçi depolama servisleri Box.net, Dropbox ve SugarSync bu durumdan fazla memnun olmayacak. Artık kullanıcılar daha mobil ve bu yüzden masa başında oturup bilgiye kolayca tek bir cihazdan erişme günleri çoktan geride kaldı. Artık aynı e-mail, bağlantılar, takvim ve verileri her yerden ve her türlü cihazdan elde edebilmek gerekiyor.

PC World’ün haberine göre; Box.net, Dropbox, SugarSync ve diğer benzer servisler bu ihtiyacı görüp bu alana adım attı. Çevrimiçi depolama alanı, bunun için gereken araç ve uygulamaları sunarak her şeyi uyum içinde kullanıcılara sunmayı hedefledi.

iCloud geliyor

Şimdi artık Apple da iCloud ile oyunda. iCloud dokümanları, e-posta, takvim ve bağlantı bilgilerini bir Mac veya Windows PC’den alıp kopyalayacak, bunların iPhone ve iPad gibi iOS cihazlarında trafiğini işletecek.

iCloud’un gelmesiyle rakip servislerin dükkanı kapatıp, yenilik getirecek yeni bir sektöre gitmesi beklenebilir. Ancak tahminler bu kadar da karamsar değil. Hatta Apple’ın iCloud’u yeni fırsatlara da gebe.

iCloud’un Box.net ve Dropbox’un müşterisini kendisine çekeceği bir gerçek. Tüm cihazlarda veriye iCloud’dan erişebilmek, cihazlardaki veri arasında uyum ve 5GB depolama alanı burada önem kazanıyor. Ancak sadece iOS araçlarından bu veriye erişmek istiyorlarsa…

Pazarın büyüyeceğini düşünüyor

Box.net CEO’su Aaron Levie, iCloud’dan korkmuş gözükmüyor. Tersine, onun tahmini iCloud’un genel bulut depolama algısını, buna yönelik ilgi ve bunun kabul edilirliğini artıracağı yönünde.

iCloud sonuçta Android akıllı telefonlar ve tabletler gibi diğer platformlara destek vermeyecek. Ayrıca Linux’la da çalışmayacak. Apple dışında bir yapıda yaşayan, ama bulutun gerekliliğine iCloud ile iyice inanan bireyler ve kurumlar da Box.net, Dropbox, SugarSync gibi alternatiflerin arayışına girecek.

IT yöneticisi güvenlik istiyor

Güvenlik de bir başka önemli konu. Apple yıllar içinde iOS güvenliğini geliştirdi ama RIM’in sunduğu IT yönetim araçları ve güvenliği artırma konularında hala biraz geride kalıyor. Apple’ın odaklandığı konu en iyi kullanıcı deneyimini sürekli sunabilmekti. Ancak bu hedef mobil araçları yönetmek ve iş ortamındaki verileri korumak isteyen IT yöneticilerinin ihtiyaç duyduğu kontrolle çelişiyor.

Bu açıdan bakınca iCloud önemli bir servis ve diğer çevrimiçi veri depolama servisleri ile kapışabilecek güçte. Ama onun sayesinde bu konuda bilinci artacak müşterilerle rakiplerinin kazancı daha ön planda olacak.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun