Yaşam Tarzı İnternet 22 HAZİRAN 2011 / 14:35

ICANN'ın kararından sonra internete kaos hakim olacak!

İnternet alan adı isimlendirme sistemini yöneten ICANN, internet üzerindeki kullanılabilir alan adı uzantılarını genişletme kararı aldı. ICANN su anda kullanılan ve sınırlı sayıda tanımlanmış com, net, org gibi uzantılar yerine, yakında isteyene kendi özel uzantısını kullanma imkanını sunacak. Bu bazıları için kaos anlamına geliyor.ICANN'ın kararına göre alan adı uzantıları en fazla 63 karakter olabilecek. Bu yeni ve kişiye özel internet alan adı uzantılarının her birinin bedeli ise 185 bin dolar olacak. Standart uzantı bedelinin bugün 15 dolar olduğu düşünürseniz, yeni fiyatlar oldukça yüksek.

ICANN, bu yeni sistemde başvuranlardan söz konusu uzantıyı sahiplenme konusunda herhangi bir yasal sebepleri olup olmadığını kanıtlamalarını da isteyecek. Buradaki amaç, daha önce defalarca yaşandığı üzere alan adı avcılarının şirketlerin markalarını çalmasının ve daha sonra bunları onlara yüksek bedellerle yeniden satmasının önüne geçmek.

Ancak bu fikrin beraberinde büyük bir karmaşa yaratacağı da gerçek. Herhangi bir insan çıkıp örneğin .ibm adresini kapmaya yeltenmeyecek. Ama 5 bin farklı şirketin .computer adresi için mücadeleye girmesi hem şirketler için maliyet, hem kullanıcılar  açısından zorluk demek.

Şu anda teknolojiye en uzak insan bile, hemen her şeyin ‘dot-com’ ekseninde yürüdüğünü biliyor. Ama bir anda apple.com, buy.apple, apple.buy, apple.store adresleriyle karşı karşıya kalan internet kullanıcısının işi hiç de kolay olmayacak. Tam bir karmaşa yaşanacak.

İşin maliyeti çok yüksek

İş dünyası için bu karmaşa aynı zamanda oldukça maliyetli olacak. Şu anda geçerli olan .com, .net, .org gibi 22 jenerik alan uzantısına odaklanmak yerine, şirketler kendi markalarına sahip olma baskısıyla karşı karşıya kalacak. Bunu da her özel alan adı uzantısını elinde bulundurmak için satın alarak yapacak. Bu uzantıları kullanmasalar bile bunları satın alarak, en azından başkasının kullanmasını önlemeye çalışacaklar. Yapı bu açıdan bakıldığında Pandora’nın kutusuna benziyor. Sınırları yok, piyasaya karmaşa ve yüksek fiyatlar hakim.

Kullanıcıların bu yeni sistemle ilgili olarak umutlanabileceği belki de tek şey, bunun yeni bir internet inovasyonuna dönüşmesi. Dot-com odaklı topluluğu büyütmek için daha önceki hamleler genelde unutulmaya mahkum adımlar olmuştu. Bunun ilk akla gelen örnekleri .jobs, .museum, .travel gibi uzantılar.

Belki bu yeni hamle, daha başarılı olacak yeni bir devrimi hayata geçirebilir.
YORUMLAR
domainOM 25 EYLÜL 2011 / 00:12 0 0
ICANN’in yeni domain uzantıları ile ilgili almış olduğu karardan bu yana 3 ay geçti ve yeni domain uzantıları ile ilgili program netleşti.

Son durumla ilgili ayrıntılı bilgi için şu yazıyı okuyabilirsiniz:

http://www.domainom.com/20110922/herkes-istedigi-domain-uzantisina-sahip-olabilecek-herkes-mi
H. Barış NEVRES 24 HAZİRAN 2011 / 15:24 0 0
Haberde ciddi bir hata var. "Standart uzantı bedelinin bugün 15 dolar olduğu düşünürseniz" deniyor, böyle bi uzantı bedeli yok. Yazar alan adı ile uzantıyı birbirine karıştırmış. Bugün kimse gidip 15 dolar ödeyerek com yerine örneğin new uzantısı alamıyor. Burada anılan 185 bin dolarlık ücret, bugün için yapılamayan yeni bir uzantı oluşturma işlemini artık yapabilme ve ona sahip olmanın, yönetebilmenin ücreti belli ki.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun