Yaşam Tarzı İnternet 19 EYLÜL 2012 / 11:15

IBM ve ZİÇEV zihinsel engelli çocuklara web sitesi kurdu

IBM, dünyada toplam 98 başvuru arasından, 11 ülkedeki 11 kurumun, değeri 1 milyon dolara yakın “Yüzüncü Yıl Bağışları”na hak kazananlardan biri de IBM Türk ve Türkiye Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı işbirliğinde gerçekleştirilecek internet sitesi projesi oldu.

IBM’in “Yüzüncü Yıl Bağışları”ndan 50 bin dolarlık fon kazanan zihinsel engelli çocuklara yönelik bir site geliştirilmesi projesi tamamlandı. Zihinsel engelli çocukların kullanabileceği bir eğitim sitesinin oluşturulması için ayrılan fona ek olarak, proje kapsamında 7 kişilik IBM çalışanından oluşan gönüllü bir ekip, proje yönetimi, iş ve teknik danışmanlık sağlayarak bu sürece destek verdi. Çalışmaların geçtiğimiz ay tamamlanmasının ardından site kullanıma açıldı.

Kullanıcılarına daha iyi bir deneyim sunmak için tasarlanan sitede, zihinsel engelli vatandaşların ihtiyaçlarına ve sorunlarına öncelik verildi. ZİÇEV ve IBM ekibi bu paralelde çözümler geliştirilmesi ve uygulamaya sokulması yaklaşımını benimsediler. ZİÇEV ve IBM’in ortak çalışmalarıyla kullanıcılara kazandırılan site, üye olan zihinsel engelli kullanıcılara katılmalarına uygun olan etkinlikleri otomatik olarak iletecek ve internet üzerinden iletişim kurmalarına fırsat tanıyacak. Sitede kullanıcılar diledikleri zaman profillerini değiştirebilecek, etkinlikler düzenleyebilecek ve herhangi bir faaliyet veya proje hakkında geri bildirimde bulunabilecekler. ZİÇEV ise bu site aracılığıyla projelerinde işbirliği fırsatı yakalayabileceği gibi, yeni kaynaklar ve gönüllüler belirlemek ve proje yaşam döngülerini yönetebilme imkânı kazanacak.

Konuyla ilgili konuşan IBM Türk Genel Müdürü Michel Charouk, IBM’in Yüzüncü Yıl Bağışlarının verdiği destek ve Akıllı Dünya girişimi ilkeleri ile yola çıkarak, ZİÇEV ile beraber 1 yıllık çalışmamızın ardından projeyi hayata geçirmeyi başardıklarını ifade etti. Charouk, şirket olarak yıllardır dünyanın her yanındaki toplumlara destek olmak adına sağlık ve eğitim gibi kritik alanlarda yenilikçi programlar oluşturulması için çalıştıklarını söyledi. Bu felsefelerinin Türkiye’deki en yeni ve en çarpıcı örneklerinden bir tanesinin de ZİÇEV'le gerçekleştirdikleri site projesi olduğunu dile getiren Charouk, projenin hayata geçmesinden ötürü mutluluk duyduklarını belirtti.

Projeyi değerlendiren ZİÇEV Genel Başkanı Ülay Karakoç, yeni platformun engellileri, gönüllülerin ve STK’ların başlattığı ve engellilerin de içinde yer alabileceği etkinlikler hakkında bilgilendireceğinin altını çizdi. Site aracılığıyla öğrencilerin gönüllülerle iletişim kurabileceğini ve etkinlik programı oluşturabileceğini söyleyen Karakoç, fiziksel güçlükler nedeniyle Türkiye’deki yaklaşık yüzde 12,7’si yani aileleriyle birlikte 36 milyona yakın engelli nüfusun sosyal etkinliklere katılamadığı düşünüldüğünde projenin öneminin daha net olarak ortaya çıktığını vurguladı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun