Yaşam Tarzı İnternet 05 ARALIK 2008 / 12:40

IBM Açık Kaynak Koduna yatırım yapıyor

OpenOffice.org konferansında IBM, Açık Kaynak Kodu (ODF) konusunda önümüzdeki dönemde yatırımlar gerçekleştirileceğini duyurdu.

OpenOffice.org konferansında IBM, Açık Kaynak Kodu (ODF) konusunda önümüzdeki dönemde yatırımlar gerçekleştirileceğini duyurdu.


IBM ayrıca Lotus Symphony’nin değişik işletim sistemlerine uyumlu bir hale getirileceğini de açıkladı. IBM, gelecek yıldan itibaren süreceği eklentiler ile birçok farklı platformdaki kullanıcıya ulaşmayı hedefliyor. Ücretsiz olarak bilgisayarlara yüklenebilen Lotus Symphony, Mac OS, Ubuntu Linux, OpenOffice 3.0 ve Microsoft Office kullanıcıları birincil hedef kitleyi oluşturuyor.


 


Gelecek yıla ait Lotus Symphony yol haritası açıklanırken IBM’in ofis yazılımının yeni sürümlerinin ODF 1.2 ve OpenOffice 3.0 tabanında hazırlanacağı bildirildi. Ayrıca IBM, 2009 yılı içerisinde Symphony yazılımına 60’dan fazla özellik ekleyeceğini duyurdu. Açık kaynak kodu geliştiricileri ve kullanıcıları için gelecek yılın hareketli geçeceğinin düşünüldüğü de açıklandı.


 


Lotus Symphony kullanıcıları geçtiğimiz dönem içerisinde özellikle Mac OS X için uyumlu bir sürüm için başvuruda bulunmuştu. Şu andaki beta sürümünde Symphony bu işletim sistemi için uyumlu bir hale getirilmiş durumda. Bunun yanında Aqua GUI teması kullanıldığından, özellikle Mac OS kullanıcılarının alışık oldukları bir görünüm ve kullanım kolaylığı sunuluyor. Yine kullanıcı grupları arasında sıklıkla belirtilen bir diğer konu ise Ubuntu Linux hakkında. Symphony 1.1 sürümünün sunduğu Debian paketi Ubuntu 8.04 için optimize edilmiş durumda.


 


Geçen sene Eylül ayında betası yayınlanan ve o tarihten bu yana internet sitesi üzerinden 3 milyondan fazla indirilen Lotus Symphony, açık kaynak kodlu ofis yazılımlarının en büyüklerinden sayılıyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun