Yaşam Tarzı İnternet 12 KASIM 2015 / 15:48

Hükümetler Facebook'tan veri talep etmeyi sürdürüyor

Yılda iki defa hükümetlerin veri taleplerini ve engelleme isteklerini rapor halinde yayınlayan Facebook, hükümet taleplerinin en üst seviyeye çıktığını açıkladı.

Hükümetler vatandaşlarının sosyal medya üzerindeki hareketlerini takip etmeye devam ediyorlar. Yılda iki defa hükümetlerin taleplerini açıklayan bir rapor yayınlayan sosyal medya devi Facebook, hükümet taleplerinin hiç olmadığı kadar arttığını duyurdu.

Açıklanan rapora gore 2015’in ilk yarısında devletlerden 41 bin 214 talep alan Facebook, bu taleplerin bir önceki yıla gore yüze 18 oranında arttığını açıkladı. Rapora gore hükümetler, aynı dönemde yerel yasaların ihlaline dayanarak sakladıkları içerikleri yüzde 112 oranında artırdı. 

Facebook’un açıkladığı rakamlara gore, sosyal medya sitesinden en fazla veri talep eden ülke Amerika Birleşik Devletleri oldu. Hükümetten 17 bin 577 talep gelirken, Facebook bu taleplerin yüzde 80’ine olumlu cevap verdi. Amerika Birleşik Devletleri’ni Hindistan, Fransa ve Almanya takip ederken, Facebook bu ülkeler ile verilerin yalnızca yüzde 50’sini paylaştı.

Rapora Türkiye özelinde bakarsak, AKP Hükümeti’nin very talebinden ziyade içerik engelleme konusuyla ilgilendiğini gözlemliyoruz. Bu konuda Hindistan ile birlikte başı çeken Türkiye, 4 bin 496 içeriğe erişim engellemiş durumda. Bunun yanı sıra 368 veri erişim talebinde bulunan Türkiye, bu konuda Facebook’tan yüzde 87,5 oranında geri dönüş aldı. 

Raporun tamamına bu adres üzerinden ulaşabilirsiniz. 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun