Yaşam Tarzı İnternet 23 HAZİRAN 2011 / 17:31

Hollanda, 'internet tarafsızlığını' bir yasa haline getirdi

Hollanda, Skype ve diğer web tabanlı servisleri akıllı telefonlarda ekstra bir bedelle kullandırmayan ilk Avrupa ülkesi oluyor.BBC News haberine göre, 22 Haziran’da önemli bir karara imza atan Hollanda Parlamentosu, böylece internet üzerinden sesli aramalarda ekstra bedel veya engelleme yapan mobil operatörleri durduran bir karar almış oldu. Bu yasanın şimdi de Hollanda Senatosu’ndan onay alması bekleniyor.

Bu karar, dünyanın her yanında internet tarafsızlığı konusunda sonu gelmeyen tartışmalarda önemli bir hamle olacak. Bu yasadaki çıkış fikri; tüm internet trafiğine, türü fark etmeksizin, eşit muamele edilmesi. Yani video, ses kaydı, e-mail veya bir web sayfasının metni de olabilir. Buna karşılık ISS’ler ise bu ayrımı yapmaları gerektiğini belirtiyor. Çünkü oyunlar veya dosya paylaşım programları gibi bazı uygulamalardan gelen kontrolsüz trafik tüm kullanıcıların yararlandığı ağını yavaşlatabilir.

Bu iddianın bir sonucu olarak birçok ISS, bant genişliğini yiyen birçok uygulama ve içerik için ya ekstra para istiyor ya da bunları engelleme yoluna gidiyor. Bu durum, içerik geliştiricilerin de ana gündem maddesi. Çünkü onlar da iki sıralı bir internet yapısı istemiyor ve geliştirdikleri içeriklere, mümkün olan en iyi yolla kullanıcıların erişebilmesini istiyor.

İletişim şirketleri karardan memnun değil

Öte yandan, Avrupa Birliği (AB) de internet tarafsızlığının temellerini onaylıyor ve telekomünikasyon şirketlerinin bazı servisler için ekstra bedel alabileceğini, ama bunu yaptıklarını tüketiciye söylemeleri gerektiğine dikkat çekiyor.

Gelinen noktada Hollanda, Şili’nin ardından net tarafsızlığını ulusal bir kanun ile tanımlayan ikinci ülke oluyor. Şili’de ilgili yasa 2010 Temmuz’unda onaylandı ve 2011 Mayıs’ında da bütünüyle hayata geçirildi.

Hollanda hükümetinin bu kararı, internet tarafsızlığı fikrinin taraftarlarını memnun ederken, uzun süre bu yasaya karşı lobi faaliyeti yürüten ülkenin telekomünikasyon şirketleri ise büyük bir hayal kırıklığı içinde. Vodafone, bu yasanın kaçınılmaz olarak, çok sayıda kullanıcının mobil internet kullanımı için yüklü fiyat artırımlarını beraberinde getireceğini vurguladı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun