Yaşam Tarzı İnternet 31 OCAK 2012 / 13:24

Hollanda dosya paylaşım sitelerini engelliyor, ISS’ler direniyor

Avrupa da dosya paylaşım sitelerini engelliyor

Ülke hükümeti aldığı kararla, ISS’lerin The Pirate Bay gibi siteleri engellemesini talep etti. Ülkenin iki büyük ISS’si dosya paylaşım sitelerini engellemeyi reddettiğini açıkladı. 1 Şubat'ta eğer ISS'ler engellemezse 250 avroya kadar cezayla karşılaşacak.Amerika Birleşik Devletleri’nin telif hakları ihlali nedeniyle aralarında Megaupload gibi çok popüler dosya paylaşım sitelerini kapatmaya başlaması Avrupa’ya da sıçradı. Özgürlükleriyle bilinen Hollanda, The Pirate Bay gibi dosya paylaşım sitelerinin kapatılmasını talep etti.

Hollanda’nın en büyük iki internet servis sağlayıcıları (ISS) XS4ALL ve Ziggo’nun 1 Şubat’tan itibaren dosya paylaşım sitelerini kapatması talep edildi. Konuyla ilgili mahkeme kararının uygulanmaması durumunda en fazla 250 bin avro olmak koşuluyla günlük 10 bin avro ceza kesileceği belirtildi.

Buna rağmen iki servis sağlayıcı da sitenin engellenmeyeceğini açıkladı. Ayrıca T-Mobile ve KPN de web sitelerinin engellenmesinin “açık internet” fikrine aykırı olduğunu açıkladı.

Hollanda'da yaşayanlar da tepkili

Hollanda’da yaşayanlar da alınan karara tepki gösterirken, yasaklamanın İran ve Çin’deki rejimlere uygun olduğu ifade edildi. Daha önce Avrupa Birliği Adalet Komisyonu Üyesi Viviane Reding, hükümetlerin telif haklarını korurken ifade özgürlüğünü de göz önünde bulundurması gerektiğini aktarmıştı. Reding, Avrupa’da hiçbir zaman internetin engellendiğinin görülemeyeceğini, bu durumun Avrupa’ya uygun olmadığını dile getirmişti.

Reding’in açıklamasının detayları için http://www.btnet.com.tr/41831-ab-%E2%80%9Cinternet-ozgurlugu-ve-telif-haklari-arasinda-denge-kurulmali%E2%80%9D.html adresini kullanabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun