Yaşam Tarzı İnternet 11 MAYIS 2012 / 10:25

Hollanda ‘internet tarafsızlığını’ yasalaştıran ilk Avrupa ülkesi oldu

Hollanda ‘internet tarafsızlığını’ yasalaştırdı

Geçtiğimiz yıl başlayan girişimler sonucunda internet servis sağlayıcıların keyfi internet kısıntıları, veri kullanımını azaltmaya yönelik girişimleri yasayla engellendi. Artık ülkede herkese eşit  internet verilmesi yasayla güvence altına alındı.Yaklaşık bir yıl önce Hollanda’daki internet servis sağlayıcıları, Skype ve WhatsApp gibi üçüncü parti iletişim uygulamalarından ekstra para alarak kullanıcıları SMS ve telefon konuşmalarına yönlendirmeye çalışıyordu. Bunun üzerine harekete geçen Hollanda Parlamentosu, 22 Haziran 2011’de “internet tarafsızlığı” (net neutrality) kavramını yasa haline dönüştürme kararı aldı.

Nihayet Hollanda Senatosu’nun son onayıyla kanun haline dönüşen yasa ile birlikte, Şili’nin ardından ağ tarafsızlığını kabul eden ikinci ülke Hollanda oldu.

Yeni yasayla birlikte, web sitelerinin kullanıcı bilgisayarlarını tanımladıkları çerezleri (cookie) gönderirken talepte bulunması da sağlandı. Yani kullanıcılar istemedikleri sitenin bilgisayarlarını tanımlamasına izin vermeme hakkına sahip oldu. Ancak bu uygulama ancak 2013 yılından itibaren geçerli olacak.

İnternet tarafsızlığı ile ne değişiyor?

2011 yılına döndüğümüzde, internet servis sağlayıcıların artan kablosuz ağ yükünü karşılamakta zorlandığı görüldü. Veri kullanımındaki artış nedeniyle şirketler, kullanıcıların video ve sesli iletişimi internet üzerinden yapmasının önüne engel koymaya başladı.

Hollanda Parlamentosu’nun girişimiyle yasalaşan internet tarafsızlığı ile internet servis sağlayıcıların herkese her uygulamayı kullanırken eşit erişim hakkı tanıması yasalaştı. Artık internet servis sağlayıcılar istedikleri kullanıcıların hızını düşüremeyecek, uygulama ya da hizmetleri engelleyemeyecek.

Ancak bu durum, artık Hollanda’daki kullanıcılar istedikleri gibi The Pirate Bay’e girerek, korsan içerik indirebilecek anlamına gelmiyor. Çünkü bu ağ tarafsızlığının mahkeme kararıyla engellemelere bir etkisi bulunmuyor. Zira 1 Şubat’tan itibaren Hollanda hükümetinin aldığı kararla, paylaşım sitelerinin kapatılması talep edildi. İnternet servis sağlayıcılar ise bu durumun “açık internet” fikrine aykırı olduğunu savunmuştu.

Yasanın İSS’lere etkisi ne oldu?

İnternet üzerinden iletişime geçmek, özellikle mesajlaşma yoluyla üçüncü parti uygulamalarla ağları kullanmak, her halükarda SMS ya da görüşme paketlerine göre uygun fiyata geliyor. Bu nedenle kullanıcı eğilimi sürekli veri trafiğinin artmasına sebep oluyor.

Alınan kararın ardından ülkede bulunan KPN, Vodafone ve T-Mobile 3G fiyatlarını hemen artırdı. Bunun yanında KPN, kullanıcıları sesli aramalara yönlendirmek için özel kampanyalar başlattı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun