Yaşam Tarzı İnternet 16 AĞUSTOS 2012 / 12:45

HEVC: Hızlı internet, daha az kota

HEVC: Hızlı internet, daha az kota

Yeni video sıkıştırma formatı sayesinde, internetten video izlerken ya da film indirirken, kafalardaki en büyük soru işareti olan ‘Kotamdan ne kadar yedi acaba?’ sorusu tarihe karışıyor.Video paylaşım siteleri çoğaldığından ve içeriklerini genişletmeye başladığından bu yana, internette video izlemek insanların vazgeçilmezleri arasına girdi. Özellikle kotalı internet kullanıcıları, video boyutlarının büyüklüğü sebebiyle kota konusunda büyük sıkıntı yaşıyorlar. Bunun yanı sıra yüksek çözünürülüklü videolar izlenirken oluşan takılmalar da kullanıcıların canını sıkan bir diğer durum olarak dikkat çekiyor.

Geliştirilen yeni video standartı bu sorunlara dur diyecek gibi görünüyor. Hali hazırdaki video formatına göre 2 kat daha verimli olması beklenen yeni format “High Efficiency Video Coding” kısaca HEVC, normal videoların yarısı kadar yer kaplayacak olmasına rağmen, videoların kalitesinde düşüş yaşanmayacak.

Konuyla ilgili konuşan Ericsson Araştırma Birimi Görsel Teknolojiler Müdürü Per Fröjdh, yeni formatın 2013 yılından itibaren kullanıma sunulabileceğini belirtti. Yeni formatın hali hazırdaki video kalitesini korumasına karşın, “kota dostu” olacağının altını çizdi. Fröjdh, hangi ürünlerin bu formatı destekleyeceği konusundaysa bilgi vermekten kaçındı.

Yeni formatla birlikte özellikle mobil cihaz kullanıcılarının yaşadığı kota problemi çözülecek gibi görünüyor. Yine de yüksek kalitedeki videoları hem daha hızlı hem de kotadan daha az yiyerek izleyebilmek için 1 yıl daha beklememiz gerekiyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun