Yaşam Tarzı İnternet 18 EKİM 2011 / 10:31

Her gün Facebook’a mı giriyorsunuz?

2 bin 500 kişi üzerinde yapılan araştırmaya göre, insanların yüzde 80’i bir şekilde Facebook’a giriş yapmadan gününü geçirmiyor. Yüzde 40 sabah dişlerini bile fırçalamadan sosyal paylaşım ağını kontrol ediyor. Anketin birçok çarpıcı sonucu bulunuyor.Gün geçtikçe sosyal ağlara bağımlılığımız artıyor. Tahmin ediyorum bu satırları okuyanların da birçoğu bahsi geçecek olan araştırmaya uygun şekilde sosyal ağları kullanıyor. Hatta bu kullanıcıların bazıları da sosyal ağlara bağımlı olmanın kötü bir şey olduğuna inanıyor.

2 bin 500 kişi üzerinde yapılan araştırmaya göre, ankete katılanların yüzde 79’u gün boyunca ya mobil cihazlardan ya da bilgisayarından bir kez olsun Facebook’a giriyor. Ankete katılanların yüzde 50’si sosyal ağlardaki arkadaşlarının hayatlarındaki haberler ve güncellemelere olan bağımlığın artmasından endişe ediyor. Yüzde 40’tan fazlası sabah uyandığında henüz dişlerini fırçalamadan Facebook’a giriyor.

Tüm bunlara rağmen katılımcıların yüzde 70’i eğer herhangi bir ücret ödemek durumunda kalması durumunda Facebook profilini kalıcı olarak kapatabileceğini ifade ediyor. Yüzde 92 Facebook durum güncellemelerinin bir işe yaramadığını düşünüyor. Anket yapılan gruba göre en rahatsız edici iletiler arasında emo (aşırı duygusal punk müzik) şarkı sözleri, durum güncellemeleri ve hayran sayfa güncellemeleri yer alıyor. Politik görüşlerin bildirilmesi, bebek fotoğraflarının paylaşılması ve konum bilgilerini paylaşmak için check-in yapılması da kullanıcıları rahatsız ediyor.

Eski sevgiliyi gözleyememek sorun teşkil ediyor

Ankete katılanların yüzde 50’si ilginç bir şekilde Facebook’un gizlilik ayarlarını geliştirmesinden rahatsız olduğunu bildirdi. Bu kullanıcılar eski sevgililerinin profillerini gözetleyememekten şikayet ediyor. Ayrıca yüzde 65, arkadaşlarının sayfasını en çok kimin ziyaret ettiğini bilmesinden rahatsız olabileceğini aktarıyor.

Katılımcıların yüzde 45’i albümlerinde sarhoşken çekilmiş fotoğrafları bulunduğunu belirtiyor. Bunun yanında yüzde 66’lık kesim Facebook’taki arkadaşları nedeniyle diğer bir arkadaşını yargılamayacağını belirtiyor.

Kişisel olarak sarhoşken çekilmiş bir fotoğrafımın da albümünde yer aldığını sanıyorum. Bunun dışında pek anlam ifade etmeyen özlü sözlerin, bir yerlerden bulunarak paylaşılmasından rahatsızlık duyuyorum. Peki sizler Facebook’ta nelerden rahatsız oluyorsunuz?
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun