Yaşam Tarzı İnternet 10 OCAK 2013 / 15:40

Hafta sonu düşünüp Pazartesi bilet alıyoruz

Hafta sonu düşünüp Pazartesi bilet alıyoruz

Uçak bileti arama ve karşılaştırma motoru Skyscanner’ın son araştırmasına göre, seyahatseverler, uçuş aramalarını yoğun olarak pazar akşamları yaparken, rezervasyonlarını Pazartesi öğle yemeği saatinde gerçekleştiriyor.Skyscanner’ın verilerine göre, uçak bileti aramalarında haftanın en yoğun zamanı pazar akşamı saat 21.00 olarak öne çıkıyor. Hafta sonu tatiline doyamayanlar, her şeyden uzaklaşmak için bir sonraki tatillerini pazar akşamı mobil cihazlarından planlamaya başlıyor. Skyscanner uygulamasının “her yer” seçeneğinin en çok bu zamanda kullanılması da seyahatseverlerin yeni tatil fikirleri aradığına işaret ediyor.

Ancak gidilecek yere karar verip, iş rezervasyon yapmaya geldiğinde Pazartesi öğle yemeği saatleri, 12.00 – 14.00 arası tercih ediliyor ve uçak biletleri bilgisayarlardan ayırtılıyor. Seyahat planlamada dünyada en yüksek mobil uygulama kullanım oranı yüzde 50 ve üzeriyle Avustralya ve Singapur’da görülürken, bu oran Türkiye ve Fransa’da yüzde 32.

Aramalar mobilden, rezervasyonlar bilgisayardan

Seyahatseverler tatillerini planlarken ve uçuşları araştırırken mobil cihazları tercih ediyor. Fakat planlar kesinleştikten sonra uçak bileti ayırtmak için çoğunlukla bilgisayar kullanılıyor.

Tayvan, Japonya ve Güney Kore gibi teknoloji meraklısı ülkeler, hem uçuş aramalarını hem de bilet rezervasyonlarını mobil cihazlardan rahatça yapmayı tercih ederken, Avrupalı kullanıcılar seyahat fikirleri araştırıp arkadaşlarıyla paylaşmak için mobil cihazlarını, rezervasyon yapmak için ise bilgisayarlarını kullanıyor.

Android’liler araştırmacı, Windows Phone’lular kararlı

Uçak biletinin nasıl ve ne zaman arandığı, mobil cihazların türüne göre de farklılık gösteriyor. Android kullanıcıları Skyscanner uygulamasının “Her Yer” seçeneği sayesinde belirli bir hafta, ay ya da yıl içinde tüm destinasyonların uçuş seçeneklerine kolayca erişip fiyat aralığına göre sıralayarak farklı seyahat fikirleri araştırmayı tercih ediyor. Windows Phone kullanıcıları ise rezervasyonlarını mobil uygulamadan tamamlayarak, Android kullanıcılarına kıyasla daha kararlı yolcular olarak ön plana çıkıyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun