Yaşam Tarzı İnternet 14 OCAK 2013 / 09:48

Hacker ve Reddit’in kurucusu Aaron Swartz hayatını kaybetti

Aaron Swartz hayatını kaybetti

Henüz 26 yaşında olan aktivist Swartz, Brooklyn’deki evinde kendini astı. Swartz, bilginin özgürce dolaşması gerektiği inancıyla yaşamını sürdürmüş ve bu konuda birçok eylemde bulunmuştu.Sistemlere sızarak bilgi hırsızlığını yapan biri kişinin ardından bunca gözyaşı dökülmemiştir snaırım. Hem suçlu olarak kabul edilen hacker’lar hem de Harvard Profesörleri Swartz’ın ani ölümünden duydukları üzüntüyü paylaştı.

Hacker-aktivist ve bilginin serbestisi konusunda mücadele veren Aaron Swartz, Brooklyn’deki apartmanında kendini asmış halde bulundu. Henüz 26 yaşında olan “web dahisi”, sadece abonelik şartıyla erişilebilen akademik belgeleri indirerek dağıtmaya teşebbüs ettiği gerekçesiyle 1 milyon dolar para cezası ve 35 yıla kadar hapis istemiyle yargılanıyordu.

Swartz’ın annesi, “Aaron kendisini suçlayan dava nedeniyle depresyondaydı. Ancak intihar edebileceğini asla düşünmemiştik” açıklamasında bulundu. MIT'den yapılan açıklamada Swartz'ın hayatını kaybetmesinde nelerin rol oynadığı konusunda soruşturma başlatıldığı belirtildi.

Anonymous MIT'nin web sitesini hack'ledi

Occupy Wall Street hareketinde de gündeme gelen Swartz, SOPA ve PIPA gibi yasaların çıkma süreçlerinde de insanların bilinçlenmesini sağlamaya çalışmıştı. Dünyada birçok takipçisi bulunan Anonymous hareketi de Aaron Swartz'ın anısına MIT'nin web sitesini ele geçirerek bir mesaj yayımladı.

Mesajda özetle, "Swartz'ın intiharının arkasında hükümet olsun ya da olmasın, hepimizin desteklemesi gereken ideale ulaşmak için bilgi paylaşımının önünü açmak için bilimsel makaleleri ücretsiz olarak yayma hedefiyle yola çıkan Aaron'a hukuksal alanda haksızlık edilmiştir" denildi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun