Yaşam Tarzı İnternet 01 MART 2013 / 09:10

Groupon CEO’su Andrew Mason kovuldu

Groupon CEO’su Andrew Mason kovuldu

Bir süredir koltuğu sallantıda olan Mason, kötü gelen üçüncü çeyrek rakamlarının ardından görevinden alındı.Günlük fırsat sunan siteler kısa sürede internetin vazgeçilmezleri haline geldi. Ülkemizde de peşi sıra açılan onlarcasına rastlanırken, bu siteleri kuran şirketlerin halka arzları beklenildiği gibi gerçekleşmedi.

Groupon yönetimi, kötü gelen çeyrek sonuçlarının ardından CEO Andrew Mason’ın görevden aldı. Fırsat sitesi, Mason’ın dönemin Google’ın 6 milyar dolarlık satın alma teklifini reddetmişti. Şirket şu anki değeri Google’ın o teklifinin yarısını bile bulmuyor. Oysa Groupon, 2011’de halka arz olurken “Google’dan sonra en büyük internet halka arzı” unvanıyla tarihe geçmişti.

Birçoklarının dediği gibi Groupon hiçbir zaman bir teknoloji şirketi olarak karşımıza çıkmadı. Doğrudan bir üretim gerçekleştirmeyen, sahiden ticaret yapmayan, sadece fiyatlar üzerinde oynayarak kullanıcıları çeken ve belli oranlarda para kazanan yapı korunamadı.

2 yılı bulmayan çöküş

Groupon’un 6 milyar dolarlık teklifi reddetmesinin ardından Google, kendi fırsat sitesini açmıştı. O site de bugün yeterli ilgiyi görmüyor ve Groupon gibi birçok şirket, kullanıcıların ilgisini kaybettiği için beklenen kârlılığını yakalayamadı.

Şirket son bir hamle olarak e-ticaret ve mobil ödemeler alanına yatırım yaparak hayatta kalmaya çalışsa da hem yatırımcılar hem de kullanıcıları etkilemeyi başaramadı.

Facebook ve Groupon gibi internet şirketleriyle ilgili analizin bulunduğu haberimiz için http://www.btnet.com.tr/39133-facebook-yuz-milyar-dolar-eder-mi-ozel-haber.html adresini kullanabilirsiniz.
YORUMLAR
bahrat 01 MART 2013 / 18:47 0 0
şirketi kur sonra da kovuluyorsun? bu nasıl bir şey?
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun