Yaşam Tarzı İnternet 04 KASIM 2011 / 12:18

Groupon 700 milyon dolara halka arz oluyor

Groupon 700 milyon dolara halka arz oluyor

Yüzde 5'inden biraz fazlasını halka açacak olan şirketin toplam değerine bakıldığında yaklaşık 13 milyar doları bulduğu görülüyor. Halka arz bedeli 2004 yılında Google’ın 1.7 milyar dolarlık arzından bu yana bir internet şirketi için ortaya çıkan en büyüğü oldu.Çoktan hayatımızın bir parçası haline gelen, “harcamaya dayalı insan” modelinin internet hızında alışveriş yapabilmesini sağlayan fırsat ve alışveriş sitelerinin en büyük temsilcisi Groupon’un değeri 12.8 milyar dolar oldu.

Fırsat sitesi, halka arz görüşmelerinde 700 milyon doları buldu. Şirket, 2004 yılında Google’ın 1.7 milyar dolar değerlenmesinin ardından en büyük rakamla halka arz gerçekleştiren internet şirketi oldu.

35 milyon hissesini 20 dolardan halka arz edecek üç yıllık şirket, hemen her konuda indirimler sağlayarak alışveriş yapılmasını sağlıyor. Şirketin halka arzı küçük bir oran ve şirketin sadece yüzde 5’inin biraz üstünde. Bu da talebin ve hisse fiyatının yüksek olmasını sağlıyor. Böylece Nasdaq’ta Cuma günü hisseleri GRPN koduyla işlem görmeye başlayan şirketin hisse fiyatı da olumlu etkilenecek.

Ancak uzmanlara göre, bu değerleme uzun vadede fazla görünüyor. Daha önce Google ve Amazon ile gelen istikrarlı başarının Groupon için biraz zor olduğu fikri öne çıkıyor. Şirketin istikrarlı büyümesini devam ettirebilmesi, gelirlerini artırmaya devam etmesi gerekiyor.

Google geçtiğimiz yıl Groupon’u almak için 6 milyar dolarlık bir teklif götürmüştü.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun