Yaşam Tarzı İnternet 10 TEMMUZ 2014 / 13:24

Google, YouTube’un düşük performansı için ISS’leri suçluyor

Hepimiz zaman zaman YouTube videolarını izlerken takılmalar ya da yavaşlıklar yaşıyoruz. Google’a göre ise bu durum internet sağlayıcılarından kaynaklanıyor.Ne zaman video paylaşım platformlarına girsek, reklamların akıcı şekilde geldiğini, izlemek istediğimiz videonun insanı çatlattığına tanık oluyoruz. Bununla ilgili birçok şikayet Google’a ulaşıyor ve her içeriğe aynı hızda ulaşma hakkının elimizden alındığı iddia ediliyor. Google bu şikayetlere hem bir cevap veriyor hem de yeni bir yöntemle kullanıcıların internet bağlantılarının yavaşlığı nedeniyle videoyu izleyemediğine ikna etmeye çalışıyor.

YouTube üzerinden artık bir video izlerken sorun yaşadığımızda, karşımıza bir pop-up ekranı çıkıyor ve sorunun ne olduğunu öğrenmenize olanak sağlıyor. Çıkan ekrana tıkladığımızda Google’ın nispeten yeni sayfası Video Kalitesi Raporu’na girip internet servis sağlayıcıları ile ilgili bilgi edinebiliyorsunuz. Sayfada, kendi bölgenizdeki ISS’ler ile kendi hızınız arasında karşılaştırma yapabiliyor ve YouTube’da alınan ortalama performansa dayalı olarak videoyu "HD" mi, “Standart çözünürlük" mü yoksa "Düşük Çözünürlük" mü izleyebileceğini öğrenebiliyorsunuz.

Geçenlerde çevrimiçi içerik sağlayıcısı Netflix de videolar ile yaşanan sorunlar için internet servis sağlayıcılarını suçlamıştı. Hatta bu açıklamadan sonra servis sağlayıcıları ile karşılıklı bir atışmaya girmişti.

Netflix gibi Google da internet tarafsızlığı üzerine yapılan tartışmalarda önemli bir rol oynuyor. Tüm internet servis sağlayıcılarının bir ücret ödenmeksizin eşit seviyede hizmet vermesi gerektiği üzerine tartışıladursun, Verizon ve Comcast gibi sağlayıcılar kaliteli hizmet sağlamak için Netflix gibi şirketler tarafından rağbet görmeye başladı bile.

 
ETİKETLER : Google iss netflix youtube
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun