Yaşam Tarzı İnternet 28 EYLÜL 2012 / 12:05

Google yöneticisi tutuklanınca YouTube videosu kaldırıldı

Mahkeme kararıyla YouTube videosu kaldırıldı

Google Brezilya, mahkemenin çağrısının ardından, YouTube hizmetinde yer alan ve Brezilya yerel seçimlere geri sayımda bir adayın kişilik haklarına saldıran görüntüleri kaldırması yönünde mahkeme kararına uydu.Reuters’in haberine göre, Google Brezilya’nın genel direktörü Fabio Coelho e-posta ile açıklama yaparak, “Videoların ifade özgürlüğünün bir yansıması ve Brezilya’da videolara erişilebilmesi gerektiğine yönelik düşüncemize rağmen, adalet sisteminin kararı ve bizim buna itiraz hakkımızın olmaması yüzünden hayal kırıklığı yaşıyoruz” dedi.

Bu gibi hukuki kararlar; üçüncü kişiler tarafından yüklenen, Arap dünyasını karıştıran İslam karşıtı videolar gibi içerikler karşısında Google’ın sorumluluğuna dair soru işaretlerini ve belirsizliği de artırıyor. Geçtiğimiz hafta başında Coelho için bir tutuklama kararı çıkmıştı. Sebep ise bir seçim adayına saldıran videoyu siteden kaldırma erkinin yerine getirilmemesi olmuştu. Brezilya’da hakimler, online videoların kaldırılmasına direnç gösterildiğinde, 1965 Seçim Yasası’nı ihlal ettikleri gerekçesiyle yöneticileri sorumlu tutuyor. Yasa bir adayın onurunu kıran kampanya reklamlarını yasaklıyor.

Videoyu yükleyen kişi kendisi kaldırmış

İfade özgürlüğünü korumak için mücadele ettiğini, ama yerel hukuk kurallarına da uyduğunu söyleyen Google ise temyiz hakkının da bitmesiyle birlikte mahkeme kararına uydu. Coelho, bu videoyu yükleyen kişi veya kişilerin, ironik bir biçimde kendi videolarını kendilerinin kaldırdığını ve kendi YouTube hesaplarını da kapattıklarını söyledi. Coelho’ya göre bu durum, ifade özgürlüğüne karşı korkutucu bir etkinin de örneği.

Bu ayın başında bir mahkeme de bir başka Google yöneticisi olan Edmundo Luiz Pinto Balthazar’ın tutuklanması kararını almıştı. Sebep ise yine bir yerel seçim adayını hedef alan YouTube videosunu kaldırma talebinin reddedilmesiydi. Birkaç gün sonra ise bir başka hakim Balthazar’ı tutuklama kararını bozarak, “Google bu videonun fikri sahibi değil, dosyayı o yüklemedi ve bu yüzden cezalandırılamaz” kararına imza attı.

YouTube’un Hz. Muhammed ile ilgili özellikle Orta Doğu ülkelerinde gerilim yaratan videosunu yayınlaması da bu hafta Brezilya’yı uluslararası tartışmalara dahil etti. Sao Paulo’da bir yerel mahkeme, Google’ın videoyu kaldırması kararını aldı. Bunun için şirkete 10 gün süre veren mahkeme, fikir beyan özgürlüğünün dinsel ayrımcılıkla zedelenmemesi gerektiği hükmüne vardı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun