Yaşam Tarzı İnternet 23 MART 2011 / 11:51

Google verilerine göre Türkiye’de ortalama internet hızı 1,11 Mbps!

Google: 'Türkiye’de ortalama internet hızı 1,11 Mbps'

"İnternette o ülke bizden hızlı, bu ülke yavaş" gibi konular uzun zamandır konuşulan şeylerdir ama hep de  havada kalır. İşte nihayet bu konudaki gerçekleri kıyaslamak için fırsat doğdu. Google, New America Foundation ile yaptığı işbirliğiyle 2 yıl boyunca kullanıcıların farklı platformlar üzerinde gerçekleştirdiği hız testlerinin sonuçlarını incelemeye aldı ve 300 TB dolusu veriyi bir araya topladı. Daha sonra da bunları Public Data Explorer altında bir araya getirdi.

Peki bu site ne işe yarıyor? Örneğin Download throughput kısmının yanındaki dünya haritasına tıklıyorsunuz, ilgilendiğiniz bölge veya ülkeyi seçiyorsunuz ve bu bölgeden toplanan kullanıcı verileri ışığında ortalama hızın ne olduğu karşınızda beliriveriyor. Örneğin Azerbaycan için ortalama değer 0,85 Mbps. Bulgaristan 4,74, Yunanistan 4,87. Polonya 3, Almanya 5,7, Finlandiya 5,83, İngiltere 4,83, İrlanda 3,8 Mbps.Türkiye ortalaması ise başlıkta da yazdığımız üzere 1,11 Mbps! Yani Şu "8 Megabit'e kadar" denenler var ya, işte toplanan veriler ışığında onların geçtiğimiz 2 yılda ortalaması 1,11 MBps'ye denk gelmiş.Diğer veriler için bu adresi ziyaret edebilirsiniz. Dolaşması hayli eğlenceli, tavsiye ederim.

YORUMLAR
ismail mert 25 MART 2011 / 00:52 0 0
çok çıkmış! komik ya hiç bir şey söylemiyorum, ya iyi söyle ya sus demişler, susyorum, susuyoruz internete :)
Ruşen Ertan 24 MART 2011 / 10:34 0 0
Şu TTNet ahlaksızları birde utanmadan günlerdir IPTV reklamları yapıyorlar. Bu hatların üzerinde birde video dosyaları transfer etmeye çalışarak internete bağlanmamızı iyice ebgelleyecekler. Ne yazıkki bunlara alternatif yok. Var gibi görünenlerde bunlarla işbirliği halinde çalışıyor. Fiyatlar ortak belirleniyor ve hiçbir şekilde rekabet yok.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun