Yaşam Tarzı İnternet 11 ARALIK 2012 / 15:21

Google uygulamalarında 'bedava dönemi' sona eriyor

Google uygulamaları ücretli hale geliyor

Bireysel ve mikro düzeydeki işletmelerin Google uygulamalarını bedava kullanma şansları kalmadı. Artık işletmeler abonelik sistemiyle kullanıcı başına ortalama 50 dolar ödeyecek.“Google Apps for Businesses” artık paralı hale geliyor. Google’ın daha önce bedava sunduğu uygulamalar, piyasadaki yeterli penetrasyonun ardından paralı servislere dönüştürüldü.

Google’ın kurumsal blog sayfasında yer alan açıklamada Google Uygulamalarından Sorumlu Ürün Yönetim Direktörü Clay Bavor, işletmelerin bedava uygulamaları hızla kullanmaya başladığını ve artık ücretli uygulama dönemine geçildiğini açıkladı.

Google artık bedava yerine abonelik sistemiyle işletmelere hizmet sunacak. Web hizmetlerini her cihazdan kullanmak isteyen işletmelerin öncelikli tercihleri arasında yer alan Google Apps, ilk olarak 2006 yılında piyasaya sürüldü. Bir yıl sonraysa işletmeler için premier sürümünü çıkaran şirket, uygulamaların tamamını ücretli hale getirdi.

Google Apps’in yazılım mühendisi Derek Parham, “Google Apps köklerini hiçbir zaman unutmayacak. Standart ve eğitim sürümleri bedava olmaya devam edecek ve Google Apps geri dönüşler dahilinde geliştirilmeye devam edecek” dedi.

Kişisel Gmail hesaplarında alan adı yönetimi ve ayarlamalar yapılamadığı için kurumsal hesaplar almak önem taşıyor. Yine de çok küçük işletmelerin bedava sistemden yararlanmaya devam etmesi bekleniyor.

Google Apps’in bedava sürümüne kayıt yaptıran kullanıcıların abone olması için zorlamada bulunulmayacağı ancak yeni hesap yaratmaya da izin verilmeyeceği bilgisi verildi.

Google’ın kurumsal uygulamaları kullanıcı başına yılda ortalama 50 dolara satılıyor. Uygulamalara ulaşmak için http://www.google.com/apps/index1.html adresini kullanabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun