Yaşam Tarzı İnternet 01 AĞUSTOS 2012 / 11:19

Google sosyal reklam girişimi Wildfire’ı satın aldı

Google sosyal reklam girişimi Wildfire’ı satın aldı

Satın alınan rakam resmen açıklanmasa da yaklaşık 250 milyon dolar ödendiği bilgisine ulaşıldı. Böylece Google, Twitter ve Facebook’u etkileyecek bir reklam hamlesi yaparken, Mark Zuckerberg’in kız kardeşini de bünyesine katmış oldu.

[caption id="attachment_54812" align="alignnone" width="455" caption="Wildfire kurucuları Victoria Ransom ve Alain Chuard"][/caption]

Facebook, Twitter, LinkedIn, Pinterest ve diğer sosyal ağlara bağlı yazılımlarla müşterilerin online marka ve varlık yönetimi yapmasını sağlayan Wildfire, bundan sonra Google için çalışacak.

Müşterileri arasında Sony ve Amazon gibi devleri de bulunduran şirket, Google gibi internet devlerinin sosyal medya girişimlerini satın almasının son halkası oldu. Haziran ayında Salesforce.com, Buddy Media’yı yaklaşık 700 milyon dolara, Oracle da Involver, Vitrue ve Collective Intellect gibi şirketleri satın aldı. Google da Haziran ayında sosyal medya girişimi Meebo’yu 100 milyon dolara satın almıştı.

Uzmanlara göre, sosyal medya üzerinden reklamcıların kullanıcılara ulaşması için oldukça önemli fırsatlar bulunuyor. Pinterest gibi daha da fazla sosyal sitenin kullanılmasıyla şirketler ve markalar için yönetimi zor yeni alanlar ortaya çıkmaya devam ediyor. Bu nedenle dev şirketler sosyal medya girişimlerini satın alarak kapsamlı hizmet verme hedefinde ilerliyor.

Wildfire’ın dünyanın en büyük çevrimiçi reklam ağına sahip olan Google’a oldukça uygun bir şirket olduğu göze çarpıyor. Zira şirket, analizler eklenmiş şekilde reklamverenlerin müşterilere ulaşmasını sağlıyor. Google’ın Wildfire’ı DoubleClick bölümünde değerlendirmesi tahmin ediliyor.

Zuckerberg Google için çalışacak

2008 yılında kurulan Wildfire’ın yaklaşık 400 çalışanı bulunurken bunlardan biri dikkat çekiyor. Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in kız kardeşi Arielle Zuckerberg, Wildfire’da çalışıyordu ve artık Google için çalışacak.Ailenin bir diğer üyesi Randi Zuckerberg de satın alma haberini Twitter üzerinden neşeyle kutlayarak, “Tebrikler Wildfire! Şu anda resmen Zuckerberg ailesi üyeleri, Facebook’ta olduğundan daha çok Google için çalışıyor ;)” ifadesine yer verdi.

Wildfire’ın şu anda sosyal medya pazarlama çalışmaları yürüttüğü 16 binden fazla müşterisi bulunuyor. Bu şirketlerin 30’u dünyanın en büyük 50 şirketi arasında yer alıyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun