Yaşam Tarzı İnternet 31 MART 2011 / 15:33

Google sadece bizden değil İrlanda’dan da vergi kaçırıyor

Google tam bir vergi cambazıymış meğer

İnternet devinin Türkiye’de vergi ödememesiyle ilgili sorunlar yaşadığını bazı sayfalarının ülkemizde engellenmesinden sonra öğrenmiştik. O dönemde Google’ın hangi ülkede ne kadar vergi ödediğiyle çok ilgilenir olmuştuk. Avrupa’daki faaliyetlerini bölgenin en az vergi alan ülkesi İrlanda’daki ofisinden yürüten dev şirket bu ülkeye de vergi ödemekten kaçıyor.

Guardian gazetesinden Lisa Carrol imzasıyla yer alan habere göre yüzde 12,5’lik oranıyla Avrupa’nın en düşük vergi ödenen ülkesi İrlanda’da ofisi bulunan Google, bu ülkede de vergi ödemiyor.

Şirketin 2009 gelir toplamı 7,9 milyar avro olarak gerçekleşirken, toplam kârı 5,5 milyar avro olarak kayıtlara geçti. Ancak Google, ardında sadece 45 milyon avro bırakarak 5 milyar 467 milyon avrosunu Bermuda adasındaki ofisine taşıdı.

Yani Google Avrupa’da sadece 9,6 milyon avroluk ödedi. Şirket Bermuda adasına parasını taşımak için sadece lisans bedeli ödedi. Bu durumda dev şirketin Amerika Birleşik Devletleri dışında ödediği vergi oranı toplamda sadece yüzde 2,4’ü buluyor.

Peki, Google neden ofisini İrlanda'da kurdu?

Görünen o ki Google, tüm kazandığını İrlanda üzerinde değerlendirmediğine göre vergi avantajı nedeniyle İrlanda'yı tercih etmiyor. Dev şirket ülkedeki regülasyonların esnekliğinden yararlandığı için İrlanda'da kalıyor, ardından gelirini Bermuda'ya aktarıyor.

Google’ın konuyla ilgili açıklamasında daha önce Türkiye’ye yapılan açıklamalara benzer ifadeler bulmak mümkün. Açıklamada, Google’ın elde ettiği kârın İrlanda ya da başka bir ülkede yürüttüğü yerel faaliyetler nedeniyle gerçekleştirmediği, yürüttüğü faaliyetlerin karşılığı vergi bedellerinin ilgili ülkelere ödendiği belirtildi.

Geçtiğimiz yıl Bloomberg, Google’ın önceki üç yıl boyunca 3,1 milyar dolar vergi kaçırdığını ortaya çıkarmıştı. İnternette hızla dev bir tekel haline dönüşen şirket, ülkeler üstü bir kavram olan internette elde ettiği kârı da ülkeler üzerinde tutuyor. Bu duruma çözüm belki de “Google’ın hizmetlerini götürdüğü ağırlığı oranında ülkelere paylaştırılmak üzere bağımsız bir kurum tarafından belirlenen vergiyi tahsil etmesi” şeklinde gerçekleşebilir.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun