Yaşam Tarzı İnternet 17 MAYIS 2012 / 11:15

Google, robotlarının okuma yeteneklerini geliştirdi

Google robotlarının okuma yeteneklerini geliştirdi

Google, geliştirdiği yeni araçla kullanıcıların internet üzerindeki aramalarını detaylı bir şekilde irdelemeyi amaçlıyor. Knowledge Graph adındaki araç, bu analizler sonucunda sitelerin okunma yeteneklerini geliştirerek daha verimli arama sonuçlarını ulaşılmasına imkan sağlayacak. Arama motoru robotlarının internette gezinirken karşılaştıkları JavaScript ve AJAX tabanlı bileşenler, bu robotlara engel oluşturuyor. Bu durumun farkına varan Google, daha zeki simgeler geliştirerek bu engelleri aşacak gibi duruyor. Google, mevcut robotların sadece URL’leri sayfadan ayıklamak yerine JavaScript kodlarını da çalıştırdığını farketti. Bu sayede internet sayfalarında bu bileşenlerin çalıştırılmasıyla kullanıcılara gösterilen bilgilerin miktarı çoğalırken, Google da bu kodları kullanarak o noktada tutulan bütün verilere ulaşma imkanına erişti.

Daha önce kaydedilmeyen içeriklere ve veri tabanlarına erişim sağlayacak bu gelişmeyle birlikte Google’ın gün geçtikçe daha çok veriye sahip olduğunu ve olmaya devam edeceğini söyleyebiliriz. Yeni araç şu sıralar sadece ABD versiyonunda kullanılıyor olsa da yakın zamanda diğer ülke versiyonlarında da hayata geçecek.

Knowledge Graph'in kısa bir tanıtım videosunu aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=mmQl6VGvX-c[/youtube]
YORUMLAR
Abdullah 18 MAYIS 2012 / 19:10 0 0
Saygılar Bizdennn;) BTnet i seviyoruz
Levent Daşkıran 17 MAYIS 2012 / 18:16 0 0
Uyarınızda haklısınız, habere özgü güncelleme ayarlarını değiştirdik. Teşekkür ederiz.
Ferhat Coşkun 17 MAYIS 2012 / 17:47 0 0
ah bide şu saçma gereksiz aptal kendi kendini yenileme olmasa ne güzel izlerdim şu videoyu haber sitesi anladıkda son dakika mı veriyosunuz arkadaş anlık güncellenecek ne var
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun