Yaşam Tarzı İnternet 21 EYLÜL 2011 / 09:37

Google Plus herkese açılırken Facebook yenilendi

Google Plus herkese açıldı: Rekabet şimdi başlıyor

Çiçeği burnunda sosyal paylaşım platformuna artık davetiye gerekmeksizin, doğrudan üye olabilirsiniz. Bu arada Facebook’a da bir dizi yenilik eklendi. Rekabet şimdi kızışmaya başladı.Bundan üç ay önce Facebook’un yarattığı tekeli kırmak için arama motorunda tekel olan Google devreye girdi ve kendi sosyal paylaşım sitesini açtı. Site, ilk 12 hafta içinde deneme aşamasında kaldı ve sadece “davetiye” ile üye kabul etti.

Google’ın resmi blogundan yapılan açıklamada, deneme süresinin sonuna gelindiği ve isteyen herkesin artık Google+ üyesi olabileceği ifade edildi. Ayrıca kullanıcıların sitedeki mesajları üzerinden arama yapabilme özelliği de getirildi.

Bunun yanında Google Plus’ta yer alan görüntülü konuşma özelliğinde de geliştirmeler gerçekleşti. Birçok kişinin aynı anda video sohbet gerçekleştirebildiği “Hangouts”, artık akıllı telefonlardaki kullanıcılarla da gerçekleştirilebilecek. Bu özellik şu an sadece Android işletim sisteminde çalışsa da yakında Apple cihazlarında da yer alacağının bilgisi verildi.Facebook’a da yeni özellikler eklendi

Bu sabah Facebook’u açanlar bir dizi yeni özellikle karşılaştı. Sitede artık haber kaynağı “en son” ve “popüler” olarak ayrılmayacak. Tek bir ekranda son gelen iletiler ve popüler iletiler görülebilecek. Bunun yanında Twitter benzeri bir gerçek zamanlı güncelleme ekranı da sağ sütuna yerleştirildi.Artık anasayfada daha büyük fotoğraflar yer alıyor. Bu sütun sitenin daha canlı olmasını sağlayamayı hedefliyor. Aşağı doğru akan listede arkadaşlarınızın yaptıkları daha görünür hale getirildi. Geçtiğimiz haftalarda da akıllı listeleme yöntemi ve kullanıcıların takip edilmesine dayalı abone olunması sistemi getirilmişti.Facebook’un şu anda 750 milyondan fazla üyesi bulunuyor. Bu nedenle dev sosyal ağ, henüz Google Plus ile rekabet etme gibi bir durumda olmasa da yeniliklerini sürdürerek kullanıcılarına farklı özellikler sunmaya gayret ediyor.

Son yapılan değişikliklerin Twitter ve Google Plus’ın beğenilen özelliklerinin eklenmesi olarak da görebiliriz aslında. Sadece bu yüzden bile Facebook’a yetişmenin zor olabileceği -en azından kısa vadede- öngörülebilir. Yine de kullanıcı eğilimlerinin hızla değişebildiği günümüzde saltanatın da uzun sürmemesi şaşırılmayacak bir durum.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun