Yaşam Tarzı İnternet 30 OCAK 2012 / 15:19

Google, Microsoft ve Facebook bir araya geliyor

Google, Microsoft ve Facebook bir araya geliyor

Teknoloji devleri, istenmeyen mesajlar ve oltalama saldırıları konusunda güçlerini birleştirme kararı aldı.Cnet’in verdiği habere göre, Google, Facebook, Microsoft, Yahoo! ve PayPal gibi internet devleri güçlerini birleştirerek istenmeyen e-posta ve şüpheli kullanıcılardan gönderilen oltalama saldırılarının önüne geçmeyi hedefliyor.

Alan adı tabanlı Mesaj Doğrulama, Raporlama ve Onaylama (Message Authentication, Reporting & Conformance -DMARC) inisiyatifi internetin en büyük veri kirliliğine sebep olan istenmeyen mesajlardan kurtulmanın yolunu arayacak.

Getirilecek standart sayesinde teknoloji devleri, Gmail, Hotmail ya da diğer servislerden gönderilen e-postaların kullanıcıların geri bildirimleri sayesinde güvenilirliğini inceleyebilecek. Kullanıcıların geri bildirimlerde bulunması teşvik edilecek. Bu sayede e-postanın gönderildiği adresin tespiti oldukça kolaylaşacak.

Son iki yılda DMARC’ye katılan Google, Gmail’e gelen istenmeyen mesajların yüzde 15’inin DMARC tarafından engellenen alan adlarından geldiğini tespit etti. DMARC’nin standart hale gelmesiyle önemli miktarda istenmeyen mesaj ve olta saldırısının yok olması bekleniyor.