Yaşam Tarzı İnternet 16 ŞUBAT 2016 / 15:20

Google Loon Projesi'nde son yaklaştı

Google'ın dünyanın ücra noktalarına balonla internet götürme projesinde test süreci başlıyor.

Dünyanın halen internet bağlantısına sahip olmayan birçok ücra noktası bulunuyor. Bu noktalara internet bağlantısı ulaştırmak için çalışmalar yürüten Google, zorlu süren geliştirme sürecinin ardından test sürecine geçiş yapmaya hazırlanıyor. 

ZDnet'te yer alan habere göre, Project Loon adındaki proje ile beraber dünyanın saklı kalmış ücra noktalarına internet bağlantısı ulaştırmak için balonlardan faydalanan Google, projeyi bu noktaya getirebilmek yoğun çalışmalar gerçekleştirdi. Proje genelinde farklı malzemelerle üretilen balonlar, son aşamaya gelene dek Google'a sorun yaşatmayı devam ettirdi. Dayanıklılık konusundaki sorunlar çözen Google, Sri Lanka hükümeti ile yaptığı anlaşma sonucunda Project Loon için test sürecini başlatmaya hazırlanıyor.

Buna göre yapılan çalışmalarda 15 megabite hıza kadar ulaşabilen internet bağlantısını dünyanın ücra köşelerine ulaştırabilecek Google, bu konuda dünyanın çevresini 187 gün içerisinde 19 kez turlamayı başaran balon teknolojisinden faydalanacak. 

Google'ın testlere bu hafta içerisinde başlaması bekleniyor. 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun