Yaşam Tarzı İnternet 08 OCAK 2013 / 15:41

Google Kuzey Kore'ye çıkartma yaptı, peki ama orada ne bulacak?

Eric Schmidt'in Kuzey Kore gezisi başladı

Google Yönetim Kurulu Başkanı Eric Schmidt, Kuzey Kore’yi ziyaret ederken, geziyi ABD New Mexico eski valisi Bill Richardson organize etti. Çok kısa sürede organize edilen gezinin tamamen insani nedenlerle olduğu belirtilirken, Schmidt’in geziye katılmasının en önemli sebepleri olarak sosyal medyanın etkisi ve Schmidt’in ülkenin ekonomik durumuna olan ilgisi gösteriliyor. Bunun yanı sıra geçtiğimiz Kasım ayında turist olarak Kuzey Kore’ye giden ve bir süre tutuklanan Kenneth Bae’nin serbest bırakılması için görüşmelerde bulunacağı iddia edilen Schmidt, gezinin detayları hakkında bilgi vermekten kaçındı.

ABD Hükümeti ise Schmidt ve Richardson’ın yaptığı geziden oldukça rahatsız oldu. Hükümet, iki ülke arasındaki gerilime rağmen, ikilinin dünyanın en izole ülkesi olan Kuzey Kore’ye yaptıkları geziyi “yanlış zamanlama” olarak nitelendirdi.

Schmidt’in Kuzey Kore ziyaretinin en önemli sebeplerinden biri olarak gösterilen “sosyal medya” etkisinin tam olarak ne ifade ettiğini anlamak biraz güç. Zira ülkede çok az sayıda insanın internet erişimi bulunuyor ve ülkeden internet üzerinde çok ağır sansür uygulanıyor.

Schmidt’e gezide eşlik eden Bill Richardson daha önce Kuzey Kore’yi defalarca ziyaret etmiş bir isim. Richardson, 10 Ocakta Pekin Havalimanı’nda düzenleyeceği basın toplantısıyla geziye ilişkin bilgileri basın mensuplarıyla paylaşacak.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun