Yaşam Tarzı İnternet 11 OCAK 2013 / 18:01

Google Kuzey Kore'nin duvarlarını kıracak mı?

Google Kuzey Kore'nin duvarlarını kıracak mı?

Google Yönetim Kurulu Başkanı Eric Schmidt, büyük tartışma ve merak yaratan Kuzey Kore gezisini noktaladı, önce Çin’e, oradan da ABD’ye geçti. Peki ABD'nin karşı çıktığı bu gezinin ardında ne yatıyor?Çin’de yaptığı geziyle ilgili açıklamalarda bulunan Schmidt, özellikle ülkedeki internet yasağı ve sansürleri üzerinde durdu. Ülkenin kapalı ve ulusal bir internet ağı yerine küresel internet ağı kullanması gerektiğini savunan Schmidt, bu konuda yetkilerle görüştüğünü söyledi. Google eski CEO'su, bu kapalı yapının ilerleyen zamanlarda ülkedeki inovasyona ve teknolojik gelişmelere zarar vereceğiyle ilgili düşüncelerini bildirdi.

Geziyle ilgili yetkili ağızlardan ülkedeki internet sansürüyle ilgili açıklamalar yapılsa da, Google’ın Kuzey Kore ziyaretinin altında başka nedenler de yatıyor olabilir. Biraz geriye doğru gittiğimizde işler Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong İl'in 2011 yılında ölümüne kadar dayanıyor.

Kim Jong İl’den sonra devletin başına gelen oğlu Kim Jong-Un’un babasının aksine ülkenin sahip olduğu kapalı düzenden pek hoşnut değil. Ülkeyi dışa açmayı planladığı düşünülen Jong-Un, babasının ölümünden sonra Google merkezine bir delege göndererek, ülkedeki rejimi değiştirme adına ilk sinyalleri vermişti. Schmidt’in kamuoyunda “sosyal medya baskıları” nedeniyle planladığı kabul edilen Kuzey Kore gezisinin temelinde de, bir nevi iade-i ziyaret yatıyor olabilir.

Olası devrimin ilk sinyalleri

Ziyareti sırasında Pyongyang Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’ni de ziyaret eden Schmidt, burada öğrencilere Google ve Wikipedia kullanımı hakkında bilgiler vermişti. Kim Jong-Un’un gerçekleştirmek istediği devrimi, gençler arasında bu şekilde yaymaya başlaması, bununla birlikte bunu bütün dünyanın gözleri önünde yapıyor olması, ileride olabilecek bir “açılmanın” ilk işaretleri olabilir.

Ziyaretle birlikte ortaya çıkan bir diğer konu ise Google Earth’ün Kuzey Kore’ye ait işçi toplama kamplarını görüntülemeye başlaması oldu. İlk etapta bu durum Kuzey Kore'nin sevineceği bir durum gibi görünmese de hatta tehlikeli bulunsa da, Jong-Un’un ülkeyi dışarıya açma planı çerçevesinde düşünüldüğünde ihtimaller dahilinde bulunuyor. Google’ın ülkeye bu şekilde girmesi ve ülkeyi görüntülemeye başlamasını, ufak da olsa özgürlük hareketi olarak nitelendiren uzmanlar, bu gelişmenin ilerisi için umut verici olduğunun altını çizdiler.

ABD Hükümeti ise Schmidt'in ziyaretlerinden çok hoşnut kalmadığı yönünde açıklamalarda bulundu. Aslında ülkenin dışa açılma eğilimi ve Google yöneticilerinden görüş alması ABD'nin liberal ekonomik politikalarına oldukça uygun görünüyor. Bu nedenle ABD tarafından yapılan açıklamalara da pek itibar etmemek gerekiyor. Zira Google, ABD'nin istemediği böylesine önemli bir geziyi gerçekleştirmekten imtina edecektir.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun