Yaşam Tarzı İnternet 25 NİSAN 2011 / 16:20

Google'ı kabullenmeyen Çin kendi arama motorunu da cezalandırıyor

Çin kendi arama motorunu cezalandırıyor

Çin Kültür Bakanlığı yasadışı müzik indirme imkanı tanıdığı için ülkenin arama motoru Baidu’yu cezalandırıyor. 13 sitenin de ceza için sırada olduğu bildirildi. Korsanla mücadele dünya çapında içerik sağlayıcılar lehine gelişiyor.

Çin’in resmi haber ajansı Xinhua’nın verdiği bilgilere göre hükümet Baidu’nun da içince bulunduğu 14 web sitesini yasadışı müzik indirmeye fırsat verdiği için cezalandırıyor. Çin hükümeti, daha önce uyarılan sitelerin yasadışı faaliyeti sürdürdüğü için cezaya çarptırılacağını açıkladı.

Cezanın detayları verilmese de siteler üzerinde etki yarattığı açıkça görülüyor. Baidu adına konuşan Kaiser Kuo, Çin Kültür Bakanlığı’nın ilk uyarısından sonra onay gerektiren şarkıları kaldırdıklarını ancak arama motorunun indeksleme işlemine devam ettiği için kaldırılan bazı sonuçların yeniden ortaya çıktığını ifade etti.

Baidu yasadışı indirme yapılan siteleri listesinden çıkarsa da yeniden listeye girebilecek yeni siteler üzerinden yasadışı indirmeler devam ediyor. Bu çıkmazda arama motorunun ceza alması yatırımcılarının endişelenmesine sebep oldu. Nasdaq’ta da işlem gören şirketin bu durumdan olumsuz etkileneceğine kesin gözüyle bakılıyor.

Yasal müzik servisleri reklam gelirleriyle ayakta kalmaya çalışıyor

6 Nisan’da arama motorunun müzik servisi “Baidu Ting” hizmete açılmıştı. Servisteki tüm şarkıların telif hakları her indirmede ödenirken reklam gelirleri servisin ayakta kalmasını sağlıyor.

Yaklaşık iki hafta önce de Yeni Zelanda’da internet üzerinden dosya paylaşımı yapanlara 12 bin dolar ceza kesilmesini öngören yasa parlamentodan geçmişti. Ülkemizde de uzun süre müzik dinleme servisi Fizy kapalı kalmış, Müyap ile arasındaki anlaşmazlık mahkemeye taşınmıştı. Sonunda Turkcell'in platformu satın almasıyla Fizy tekrar yayın hayatına dönmüştü.

Son dönemde kullanıcılar ve içerik sağlayıcılar arasındaki dengeyi sağlamaya çalışan devletler içerik sağlayıcılar tarafından olmayı tercih ederken  internetin sınırsız bir paylaşım ağı olmadığına tüm kullanıcıları inandırmaya çalışıyor. Görünen o ki internetin kavramsal olarak, belki de ülkeler üstü bir kurulda sorgulanma zamanı geldi de geçiyor.
ETİKETLER : baidu çin internet xinhua
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun