Yaşam Tarzı İnternet 23 OCAK 2012 / 15:03

Google gelir artırdı ama yatırımcıları memnun edemedi

Google gelir artırdı ama yatırımcıları memnun edemedi

Google, 2011 yılının son çeyreğinde gelirlerini yüzde 23 artırdı. Ama bu artış bile Wall Street analistlerini pek mutlu etmeye yetmedi, şirket hisselerinde buna paralel gerileme kendini gösterdi.Reuters’in haberine göre şirket, söz konusu üç aylık dönemde 10,6 milyar dolar gelir elde etti. Net kâr ise yüzde 6,4 artarak 2,7 milyar dolara yükseldi. Google CEO’su Larry Page, harika bir yılı tamamlarken güçlü bir son çeyrek performansı sergilediklerini vurguladı. Page, “Android, Gmail ve global bazda 90 milyon kullanıcısı olan Google + kanadındaki büyüme bizi çok heyecanlandırıyor” dedi.

Yılın son çeyreği için Microsoft ve Intel de olumlu sonuçlar açıkladı. Yılın son çeyreğinde 6,62 milyar dolar gelir açıklayarak, yazılım ve servis alanında güçlü kurumsal talep beklentisine işaret eden Microsoft’a ek olarak, dünyanın en büyük çip üreticisi Intel de son çeyrek rakamları ile beklentileri aştı. Şirket söz konusu dönemde gelirlerini yüzde 6 artırarak 3,36 milyar dolara yükseltti. Hem de Tayland’daki sel felaketi yüzünden fabrikalarda sürücü ve parça üretimi kesintiye uğramış olmasına rağmen…

Beklentiler oldukça yüksekti

Tüm bu verilere karşılık, Google’ın rakamları ise uzmanları pek fazla etkilemeyi başaramadı. Çünkü bazı analistlere göre, Google odaklı beklentiler çok fazla yüksekti ve şirket de bunları yakalayamadı. Microsoft ve Intel’in aksine, Google’a yönelik tahminlerin son aylarda yükseldiği gerçeğine işaret eden analistler, işin coğrafi boyutunun da hesapları bozduğuna dikkat çekiyor.

Buna göre Google’ın faaliyetlerinde Kuzey Amerika hala güçlü. Ama dünyanın birçok noktasında ekonomik sıkıntılar var. Avrupa, özellikle Almanya gibi ülkelerle bu baskı öne çıkarken, buralarda talep de zayıf. Google’ın arama reklamlarına tıklama sayısı yılın son çeyreğinde kayda değer bir artış sergiledi. Ama her tıklama için Google’ın reklamverenlere fatura edebildiği miktar yüzde 8 düştü. 2011 yılı bütünü içinse Google gelirlerinde yüzde 29 artışla 37,9 milyar dolar elde ederken, net kâr da yüzde 14 artarak 9,7 milyar dolara yükseldi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun