Yaşam Tarzı İnternet 30 HAZİRAN 2011 / 09:04

Google, Facebook’a karşı

Online arama devi Google, Facebook’a karşı yeni bir sosyal ağ sitesini hayata geçirdi. Hedefi ise 500 milyondan fazla kullanıcı.Google+, kişilere fotoğraf, mesaj ve yorumlarını paylaşma imkanı verdiği gibi, şirketin harita ve görsellerini de bu servise aktarabiliyor. Bu yapının bir hedefi de kullanıcılara gruplar içindeki bağlantılarını kolayca organize etmelerine yardımcı olmak. Ama bazı analistlere göre Google, sadece Facebook’un özelliklerini yeniden üretti ve buradaki tek yenilik de video sohbet fonksiyonunu eklemek oldu.

ABD’de her üç internet aramasının iki tanesinin yapıldığı Google, son yıllarda Facebook’a karşı bazı hamleler yapmıştı. Ama önceki hamleler başarısızlıkla sonuçlanmıştı ve hem Google Wave hem de Google Buzz kullanıcılar arasında fazla popüler olamamıştı. Google bu sefer ise dört yeni özelliği kullanıcılara sunarak, sosyal ağ alanında önde gelen bir oyuncu olabilmek için hamle yapmış oldu.

Bunlardan biri olan Circles; bireylere arkadaşlarını gruplar içinde konumlandırma, kullanıcılara farklı gruplardaki arkadaşları ile farklı formlarda içeriği paylaşma imkanı sunuyor.

En önemli özellik belki de video konferans

Hangouts özelliği; canlı ve çok kullanıcılı bir video konferans yapısı. Bu yapıda arkadaşlara canlı grup sohbetlerine girme ve çıkma izni verme imkanı sunuyor. Huddle ise grup içinde anlık mesajlaşma imkanı sunuyor. Sparks ise ortak ilgi alanları olan kişileri ağda diğer kişilerle bağlıyor.

Google +’ın son hali az sayıda kullanıcı için hayata geçirildi. Ama şirketin hedefi; bu sosyal ağ yapısını, servislerini her gün kullanan milyonların erişimine açmak. Google’ın Mühendislik Bölümü Başkan Yardımcısı Vic Gundotra’ya göre, online paylaşım ciddi bir yeniden düşünmeyi gerektiriyor ve Google da bu konuda adımı attı. Gundotra, “Diğer sosyal networking araçları küçük gruplar içinde seçici paylaşımı zor hale getiriyor” diyerek Facebook’un son gruplama fonksiyonuna vurgu yaptı.

Bazı analistlere göre Google, Facebook’a gönül verenleri kendi sosyal network’üne çekmek konusunda zorlanacak. Btnet.com.tr olarak bizler de sistemin zorlanacağını düüşünüyoruz. Google'ın daha önce yaşadığı deneyimler de düşünüldüğünde bu çalışmanın da bir hayal kırıklığı olabileceği izlenimi bulunuyor. Google'ın belki de saldırgan bir yapıda sosyal ağlarda var olmaya çalışmak yerine daha başarılı olduğu işlerde devam etmesinde fayda var. Yoksa yakında her alanda yer alan hantal bir deve dönüşmeye başlayan Google, kullanıcılar için itici bir "internet tanrısı" olabilir.
ETİKETLER : Facebook Google
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun