Yaşam Tarzı İnternet 24 EKİM 2013 / 15:51

Google dünyaya özgür internet sağlamak için çalışıyor

Google internet özgürlüğünü kısıtlayan yönetimlerin uygulamalarına karşı  geliştirdiği “uProxy” uygulamasıyla her ülkede internet erişiminin sağlanması için çalışıyor.

Çin, Kuzey Kore, Suudi Arabistan, İran, Etiyopya gibi ülkelerde internet erişiminin insan haklarına aykırı şekilde engellenmesi karşısında kullanıcılarına karşı sorumluluk hisseden Google uProxy ile erişim özgürlüğü sağlamak için çalışıyor.

Özgür internet yasalarına sahip ülkelerdeki kullanıcılar, sunucularını güvendikleri arkadaşlarıyla paylaşabilecek. Brave New Software şirketi ve Washington Üniversitesi bilim insanları uygulamanın herkesin anlayabileceği, kullanıcı dostu bir şekilde tasarlandığını ve şu anda beta versiyonunun deneme aşamasında olduğunu belirtti.

Google Fikirler yöneticisi Jared Cojen uProxy' nin geliştirilmesiyle ilgili olarak, sahip oldukları erişim imkanlarını kendini ifade etme özgürlüğü olmayan milyarlarca insana da sunmak istediklerini söyledi.

 
ETİKETLER : Google
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun