Yaşam Tarzı İnternet 02 NİSAN 2012 / 13:56

Google dükkanı yeniden açıyor

Google, tüketiciye doğrudan tablet satışı yapacak bir online mağaza açmak için hazırlanıyor. Wall Street Journal’ın haberine göre, mağaza Google markalı tabletler kadar, Samsung ve Asus tabletlerini de satacak. Google, konuyla ilgili yorum yapmamayı tercih ederken, sektöre göre bu hamle, tablet pazarında egemen olan Apple’dan pazar payı alma çabası olarak yorumlanıyor. İlk online donanım mağazası ile önemli bir adım atmış olan Google, mağazada 2010 yılı başında ilk Android telefon olan Nexus One satılmıştı. Telefonun web mağazasından satışları pek düzenli grafik çizmezken, mobil operatörler ve diğer mağazalarda yapılan satışlar da bu mağazanın satışlarını kat kat aşarken,  online satışlar da 2010 yılı ortasında sona ermişti.

Google bu yeni adımıyla birlikte daha iyi bir performans sergilemeyi umuyor. Özellikle tabletlerin kullanım şeklinin artık açık alandan sıyrılıp, eve ve lokal wi-fi bağlantısına kayması Google'ın elini güçlendirse de  bu eğilim, operatörlerin tabletleri teşvik etmekte isteksiz davranmasına da yol açabilir.

Google'ın, Motorola’nın mobil bölümünün kontrolünü elinde tutmasıyla birlikte kendi el cihazlarını ve tabletleri üretme becerisini elde edecek olması Google’ın mağazaya yeniden hayat vermesinin bir diğer sebebi olarak gösteriliyor.Buna rağmen satılan tabletlerin yüzde 70'inin iPad olması Google'ın işini zorlaştıracağa benziyor.

Öte yandan, Google’ın bu mağazayı ne zaman açacağı henüz belli değil. Google’ın mağazayı açma fırsatı, tablet kullanıcılarını yakalamak isteyen markalar arasındaki savaşın kızıştığı bir dönemde önemli bir fırsat anlamına geliyor.

Bu arada, Amazon da, 2011 yılı sonunda ABD’de dokunmatik ekran Kindle e-okuyucuyu kullanıcılara sundu ve cihaz, Nisan sonunda da Avrupa pazarında yerini alacak. Dokunmatik ekranlar için optimize edilen Windows 8’in de 2012 Ekim’inde pazara çıkması bekleniyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun