Yaşam Tarzı İnternet 17 AĞUSTOS 2011 / 12:06

Google'dan Gül'e Obama modeli

Google, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül için, ABD Başkanı Barack Obama'ya yaptıkları soru-cevap platformundan hazırlıyor. Google Reklam Ürün Müdürü Taylan Yıldız'ın ifadesine göre Google'da çoğu mühendis 35 Türk çalışıyor.Google Reklam Ürün Müdürü Taylan Yıldız, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül için, ABD Başkanı Barack Obama için de yaptıkları internet üzerinden soru sorma platformu hazırladıklarını söyledi.

NTVMSNBC'de yer alan habere göre, Yıldız, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın Silikon Vadisindeki Google Şirketini ziyareti sırasında gazetecilere yaptığı açıklamada, 4 yıldır Google’da çalıştığını belirterek, bir Türk olarak burada şirketin karar mekanizmasında bulunmaktan çok mutlu olduğunu söyledi. Taylan Yıldız, bir soru üzerine birkaç ay önce Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün eşi Hayrünnisa Gül’ün Google kampüsünü ziyaret ettiğini anlattı.

Hayrünnisa Gül’e çalışmalarıyla ilgili bilgi verdiklerini ifade eden Yıldız, şunları kaydetti: "İnternet yoluyla halkın cumhurbaşkanına nasıl daha kolay ulaşabileceğine ilişkin konuştuk. ABD Başkanı Barack Obama;ya yaptığımız internet üzerinden soru sorma platformu var. Bu platformda insanlar sorularını Başkana sorabiliyorlar ve önemli olan sorular halk tarafından oylanarak yukarı çıkıyor. Bu sistemi anlattım. ’Biz bunu Türkiye’de de yapabilir miyiz?’ dedi. Şimdi biz bu sistemi kurma faaliyeti içindeyiz. Bu sistemi kurunca Cumhurbaşkanımız halkın sorduğu soruları yanıtlayabilecek. Sistem, cumhurbaşkanlığının internet sitesinde yer alacak. İnsanların oylamasıyla yukarı çıkan önemli soruları cumhurbaşkanı web sitesi üzerinden yanıtlayacak." Yıldız, bu sistemi, İngiltere Başbakanı David Cameron için de yaptıklarını kaydetti. Cumhurbaşkanı Gül için bir Youtube kanalı da açtıklarını anlatan Yıldız, söz konusu sistemin bu kanalla entegre edileceğini ifade etti.

Google'da 35 Türk çalışıyor

Yıldız, bir başka soruyu yanıtlarken de Google’da toplam 35 Türkün çalıştığını, bunların çoğunun mühendis olduğunu kaydetti. Youtube kullanıcılarının önemli bir kısmının Türkiye’de olduğunu ifade eden Yıldız, "Google için Türkiye önemli bir pazar. Türkiye Youtube kullanımında ilk 10 içinde yer alıyor" diye konuştu.

Sadece Google kampüsünde 10 bin kişi çalışıyor

Yetkililerden alınan bilgiye göre, Google kampüsünde 10 bin kişi çalışıyor. Küresel olarak Google şirketinde çalışan sayısı ise 29 bin civarında. San Francisco’daki Silikon Vadisinde bulunan Google kampüsünün içinde 150 adımda bir kafe bulunuyor. Yemeklerin ücretsiz olduğu kampüste jimnastik ve spor salonlarından sinemaya ve dans kursuna kadar bir çok faaliyette bulunmak mümkün. Kampüste bir yerden bir yere gitmek için bisiklet kullanılıyor. Binaların enerji ihtiyacının 3’te birini ise kampüste kurulan güneş panelleri sayesinde karşılanıyor. Google, silikon vadisinde 6 bin kişilik ikinci bir kampüs için çalışmalarını sürdürüyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun