Yaşam Tarzı İnternet 11 MAYIS 2011 / 12:17

Google da bulut tabanlı müzik servisini kullanıma açtı

Google da müzik servisini kullanıma açtı

Bir süre önce Amazon’un hizmet vermeye başladığı bulut üzerinden müzik servisinin bir benzerinin Apple ve Google tarafından kullanıcılara sunulacağı biliniyordu. Google önce davrandı ve yeni servisi hizmete açtığını duyurdu. Peki, sistem nasıl işliyor, temelinde ne yatıyor?Google uzun süredir planladığı bulut tabanlı müzik servisini kullanıma sundu. “Music Beta by Google” olarak tanıtılan servis kullanıcıların şarklılarını bulutta depolayarak istediği cihazdan dinleyebilmesini ifade ediyor.

Şu an sistem henüz deneme aşamasında olduğu için bedava ve davetiye sistemiyle çalışıyor. Sistem Amazon’dan tam bir buçuk ay sonra benzer hizmeti kullanıcılarına verdiğini duyurdu. Hizmet Android işletim sistemi 2.2 ve üzerinde tabanlı mobil cihazlarda kullanılabilecek.

Google’ın açıklamasına göre kullanıcılar 20 bin şarkıyı buluta yükleyebiliyor. Şarkılar doğrudan yüklendiği gibi ya da yeniden sistem üzerinde düzenlenerek dinlenebiliyor. Sistem tekrar yüklemelerin de önüne geçiyor. Eğer listenizde var olan şarkı halihazırda buluta yüklenmişse sistem yükleme sırasında şarkıyı atlıyor. Böylece birçok kullanıcı aynı dosyadan şarkıyı dinleyebilecek.

Bu durum hem tekrar yüklemeyle veri depolama alanlarında tasarruf sağlarken kullanıcıların da şarkının yüklenmesini beklemesinin önüne geçiyor.

Sistem nasıl işliyor?

Hemen hatırlatalım sistem müzik indirmesini ya da şarkı satışını sağlamıyor. Yalnızca elinizdeki playlist’i buluta yüklediğiniz takdirde müzik dinleyebiliyorsunuz. Yakın zamanda müzik satışının da sisteme eklenmesi bekleniyor. Zira şirketin müzik plak şirketleriyle bağlantıda olduğu biliniyor. Ancak henüz konuyla ilgili Google ya da plak şirketlerinden bir açıklama yapılmadı.Peki, neden sadece upload yani yüklediğiniz şarkıları dinlemenize izin veriliyor? Öncelikle Amazon ve Google’ın şarkıları satmak yerine kullanıcı oynatma listelerini yüklemesini istemesi mali açıdan iki şirkete de avantaj sağlamıyor. Ancak belki de paradan daha önemlisi kullanıcı liste bilgilerini ele geçiriyorlar.

Bir başka açıdan bakılırsa zaten elinde bulunan şarkıları tekrar indirmeyecek ya da buluttan dinlemeye gerek duymayacak kullanıcının oynatma listesine ulaşmanın belki de tek yolu onları listelerini paylaşmalarını sağlamak. Bu sistemler şu anda bunu başarıyor. Bu bilgilerin ileride kullanıcılara yeni müzik tavsiyeleri, hedefli reklam ve kullanıcı profillemelerinde kullanılması bekleniyor.

Android Market üzerinden film kiralama servisi de hizmete koyuldu

Google müzik servisinin yanında film kiralama servisini de hizmete sunduğunu açıkladı. Önceki gün Google şirketlerinden olan YouTube üzerinden film kiralama servisinin de açıkladığını duyurmuştu.

Google’ın bu servislerin yanında detaylarını henüz vermediği Android (at) Home hizmetini de sunacağı açıklandı. Sistem, Android tabanlı cihazların birbiriyle ve evin içindeki elektronik sistemlerle bağlantı kurmasını sağlıyor.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ZrNhKcxBbZo[/youtube]
YORUMLAR
okan 11 MAYIS 2011 / 14:37 0 0
android tabanlı cihazı olmayanlar şansına mı küssün?
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun