Yaşam Tarzı İnternet 01 HAZİRAN 2012 / 11:38

Google, Çinli kullanıcılarını uyarmaya başladı

Google, Çinli kullanıcılarını uyarmaya başladı

Google, Çin’deki sansür uygulamalarından sonra bu ülkedeki kullanıcıları için yeni bir araç geliştirdi. Çin’deki kullanıcılarını kaybetmek istemeyen Google, geliştirdiği yeni servisle bu amacına ulaşmayı umuyor. Bu doğrultuda geliştirdikleri bir “uyarı kutusuyla” Çin’deki kullanıcıların sansüre takılacak bir kelimeyi arattıklarında uyarmaya başladı. Google ile bağlantıyı kesmesi muhtemel kelimelerin arama kutusuna yazılması durumunda hemen kutunun altında bir uyarı mesajı beliriyor ve bu aramanın gerçekleşmesi durumunda Google’a olan bağlantının kesilebileceği belirtiliyor. Bu sayede kullanıcıların “nispeten daha rahat” aramalar yapması sağlanıyor.

Google, Hong Kong sayafası üzerinden sansüre takılmadan aramalar yapılabilmesine karşın, Çin’de bulunan içerik filtresi anakaradan yapılan aramaları oldukça güçleştiriyor. Bu konuda sorunun kendilerinde olmadığı mesajını da veren Google, geliştirdiği uygulamalarla bölgedeki kullanıcıları elinde tutmayı amaçlıyor.

Servislerinin herkes tarafından, özgürce kullanılmasını amaçlayan Google, bu konuyla alakalı daha çok savaş vereceğe benziyor.

Uyarı kutusu