Yaşam Tarzı İnternet 01 HAZİRAN 2012 / 11:38

Google, Çinli kullanıcılarını uyarmaya başladı

Google, Çinli kullanıcılarını uyarmaya başladı

Google, Çin’deki sansür uygulamalarından sonra bu ülkedeki kullanıcıları için yeni bir araç geliştirdi. Çin’deki kullanıcılarını kaybetmek istemeyen Google, geliştirdiği yeni servisle bu amacına ulaşmayı umuyor. Bu doğrultuda geliştirdikleri bir “uyarı kutusuyla” Çin’deki kullanıcıların sansüre takılacak bir kelimeyi arattıklarında uyarmaya başladı. Google ile bağlantıyı kesmesi muhtemel kelimelerin arama kutusuna yazılması durumunda hemen kutunun altında bir uyarı mesajı beliriyor ve bu aramanın gerçekleşmesi durumunda Google’a olan bağlantının kesilebileceği belirtiliyor. Bu sayede kullanıcıların “nispeten daha rahat” aramalar yapması sağlanıyor.

Google, Hong Kong sayafası üzerinden sansüre takılmadan aramalar yapılabilmesine karşın, Çin’de bulunan içerik filtresi anakaradan yapılan aramaları oldukça güçleştiriyor. Bu konuda sorunun kendilerinde olmadığı mesajını da veren Google, geliştirdiği uygulamalarla bölgedeki kullanıcıları elinde tutmayı amaçlıyor.

Servislerinin herkes tarafından, özgürce kullanılmasını amaçlayan Google, bu konuyla alakalı daha çok savaş vereceğe benziyor.

Uyarı kutusu


" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun