Yaşam Tarzı İnternet 19 TEMMUZ 2011 / 12:00

Google artık çok daha kısa!

Arama motoru ürünlerini adreslemek için Goo.gl'den bile daha kısa bir isim satın aldı. Artık hizmetlere ulaşmak daha kısa sürecek.İnternetin dev ismi kullanıcılara sunduğu hizmetlerde sınır tanımaz şekilde ilerliyor. Son olarak Google+ adlı sosyal paylaşım platformunu kullanıma açan arama motorunun son hamlesiyse servislerine giden yolu kısaltmak için yeni bir alan adı satın almak oldu.

Google, bugüne kadar bazı ürünlerinde kullanımı kolaylaştırmak amacıyla kullandığı Goo.gl adresini yeterince kısa bulmamış olacak ki g.co adlı yeni bir domain daha satın aldı. Google bu alan adını GMail, Belgeler ve Fotoğraflar gibi uygulamalarla kullanacak. Şirket bu domain için ne kadar para ödediğini açıklamasa da tahminler rakamın en az 1,5 milyon dolar olduğu yönünde.

X.co şeklindeki domain'ler henüz popüler olmasa da birçok şirket ve girşimci bunları almaya başladı. Amazon: a.co, z.co ve k.co adlı adresleri satın alırken Twitter da t.co'yu şimdiden cebine koydu. Yakın bir zaman sonra .co uzantısına sahip şirketler daha 'havalı' görünecek ve ilk alanlar kendini daha şanslı hissedecek.