Yaşam Tarzı İnternet 16 HAZİRAN 2011 / 13:22

Google aramalarından artık hem görüntü hem ses gelecek

Kullanıcılarına, aradıkları bilgiyi daha hızlı sunmak için çalışmalar yapan Google, bu kapsamda arama motorunda bazı değişiklikler yaptı. Yeni ‘Instant Pages’ sistemi, internet sitelerinin yüklenmesi için geçen zamanı 2-5 saniye azaltacak. Google aynı zamanda sesle çalışan ve gelişmiş görsel arama yapabilen özellikler de sunmayı hedefliyor.Her gün 1 milyar arama isteği isteği işleyen Google, aramanın internet kullanımında hala çekirdek odağı olduğunu vurguladı. Microsoft Bing ile yavaş yavaş Google'ın arama konusundaki pazar payını aşındırmasına rağmen, Google, hala pazarda lider konumunu sürdürüyor.

BBC News haberine göre Bing’in ABD aramalarındaki payı 2010 yılının sonunda yüzde 12 iken Mayıs ayında payı yüzde 14’e yükseldi. Pazardaki payı yüzde 15,9 olan Yahoo’yu da aramalarda Bing destekliyor. Google’ın bu yapıdaki payı ise, comScore verilerine göre yüzde 67’den yüzde 66’ya düştü.

Arama sonuçlarını görüntülemek daha da hızlanacak

Instant Pages; bir kullanıcı arama sonuçlarında hangi sayfaya tıklayacağına karar verirken, arkadaki temel arama sonucuyla bağlantılı sayfanın ön yüklemesini yapıyor. Yani ön sonuçlardan bir link seçildiği zaman sayfa neredeyse anında açılıyor. Google; kişi üstüne tıkladığı zaman bir internet sayfasının açılmasının yaklaşık 5 saniye sürdüğünü belirterek, hızın kendileri için çok önemli olduğunu vurguladı. Bu fonksiyona ilişkin gerçekleştirilen bir demoda normalde 3,2 saniyede yüklenen Washington Post’un anasayfası, Instant Pages ile anında yüklendi. Şirket geçtiğimiz yıl Google Instant’ı kullanıcılara sunmuştu.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=_Jn93FDx9oI[/youtube]

Instant Pages özelliği, gelecek birkaç hafta içinde Google Chrome kullanıcılarına sunulacak. Şirket bu özelliğe Firefox ve Internet Explorer gibi diğer tarayıcıların da erişimini ilerleyen süreçte sağlayacağını bildirdi.

PC'lere seslenmeye hazır olun

Mobil tarafta ise Google, sık yapılan simge bazlı restoran, kafe ve bar gibi geleneksel anahtar kelime aramasına bir alternatif sunuyor. Şirket, bu hamlesinin itici gücünün yakın yerleri kapsayan konum bazlı aramalardaki artış olduğunu belirtti.

Şirket bunun yanında bir taraftan da PC’ler için ‘sesle harekete geçen’ arama yapısını tanıtmaya hazırlanıyor. Bu özellik halihazırda mobil cihazlarda mevcut. Google arama kutusunun sağında yer alan küçük bir mikrofon ikonu ile gösterilen bu araç gelecek günlerde PC kullanıcılarının emrinde olacak.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=NyIoOPu4h50[/youtube]

Tanıtım toplantısında yapılan gösteri sırasında gazetecilere sesle arama motorunun ‘Worcester’, ‘Massachusetts’ ve ‘Wooster College’ gibi kulağa aynı gibi gelen, ama telaffuzu birbirinden farklı olan kelimeler arasındaki farkı dahi anladığına dikkat çekildi. Google’a göre, sesli arama trafiği geçen yıl 6 kat büyüdü ve kullanıcılar her gün yaklaşık 2 yıllık konuşma ölçüsünde konuşmayı bu sistemle yapıyor. Şirket tanıtımda, günde 230 milyar kelimenin de dil bankası sistemine girildiği bilgisini vererek, bunun da sistemin aksan, telaffuz ve üsluplarla başa çıkmasını kolaylaştırdığına dikkat çekti.

Konuşma tanıma aracı sadece Google’ın Chrome browser’ında olacak. Ama Google yetkililerinin umudu, diğer yazılım üreticilerinin de süreç içinde bu teknolojiyi kendi yapılarında konumlandırmaları.

Google artık gösterdiğiniz görseli de arayacak

Google'ın getirdiği bir diğer yenilik de görsel arama fonksiyonuyla ilgili. Google, web sitesinde gördüğünüz bir resmi arama kriteri olarak kullanabilecek. Resim arama için kullanacağınız görselleri bilgisayarınızdan yüklemeniz veya Google arama kutusu içerisine doğrudan sürükleyip bırakmanız da mümkün. Böylece görselin kaynağı ve konusu hakkında detaylı bilgi edinebileceksiniz.

Bu arada halen haberi olmayanların bu işi uzun süredir yapan tineye.com adresine bakmalarında fayda var.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun