Yaşam Tarzı İnternet 17 ARALIK 2012 / 12:55

Google'a gelen telif hakkı şikayetleri haftada 2,5 milyona ulaştı

Telif haklarına yönelik hassasiyet gün geçtikçe artıyor. Bunun en son örneği de, Google’ın son 6 ayda arama sonuçlarından veri kaldırmaya yarayan aracının kullanımı son altı ayda on kat artış göstermesi oldu. Hizmet vermeye başladığı ilk haftalarda 250 bin civarı veri kaldırma talebiyle karşılaşan sistem, son haftalarda hafta başına 2,5 milyon veri kaldırma isteği almaya başladı. Google gelen isteklerin tamamen yasal olduğunu belirtse de, telif hakkı sahiplerinin içerik kapsamını oldukça geniş tutması da ağır bir şekilde eleştiriliyor.

Google, Aralık 2011 ile Kasım 2012 arasında telif hakkı ihlâli kaynaklı şikayetlerin yüzde 97,5’nin makul gerekçeler gösterilerek yapıldığını belirtirken, bu konuda gerekenin yapıldığını ifade etti. Telif hakkı sahiplerinin ihlâlin gerçekleştiği sayfanın yanı sıra o sayfaya bağlantı veren tüm sayfaları da isteklerine dahil etmesi olayın bu denli büyümesine sebep olarak gösteriliyor.Google şu ana kadar şikayetçilerin isteklerini yerine getiriyor olsa da, bu durumdan pek de memnun olduğu söylenemez. Şirket, şikayette bulunanları telif hakkı düzenlemelerinin verinin internet üzerinde gezinmesine ne gibi etkide bulunduklarını da göz önünde bulundurmaları tavsiyesinde bulundu. Arama motoru daha önce gelen şikayetlere, yüksek oranda şikayet alan web sitelerini sonuçlarda daha arka sıralara atarak ve kendi ihlâl karşıtı uygulamalarının verimliliğini anlatarak karşılık vermişti.

Konuyla ilgili daha detaylı bilgiye bu adres üzerinden ulaşabilirsiniz.
ETİKETLER : Google telif hakları
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun