Yaşam Tarzı İnternet 02 MAYIS 2011 / 09:25

Google 50 milyon dolar cezayla karşı karşıya

Google 50 milyon dolar cezayla karşı karşıya

Android’in konum takibi olayı Google’ın başını fena ağrıtıyor. Büyük cezalar kapıda.Önce iOS, ardından da Android işletim sistemine yöneltilen, ‘konum bilgisi kaydetme ve sızdırma’ suçlaması daha fazla ciddiyet kazandı.

İki kişi tarafından Apple’a açılan davanın ardından Android için de Detroit’te bir dosya beklediği kaydedildi ve Google’ın açılan davalar sonucunda 50 milyon dolar tazminat ödemeye mahkum olabileceği bildirildi. Bu ceza, Google’ın bilgileri 3. parti yazılım üreticileriyle paylaşıp paylaşmadığına bağlı olarak değişebilir.

Google tarafından gelen açıklamalara göre tıpkı iOS gibi ‘önbellek’te tutulan veriler baz istasyonu ve kablosuz ağ bağlantısı kaydını içeriyor. Ayrıca depolanan veri 50 baz istasyonu ve 200 Wi-Fi noktasıyla sınırlı. Google bu verilerin işletim sisteminin geliştirilmesi için kullanıldığını vurguluyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun