Yaşam Tarzı İnternet 11 OCAK 2012 / 12:08

Google’ın aramaları değiştirmesine Twitter tepki gösterdi

Aramalar kişiselleşti, Google ve Twitter kapıştı

Google’ın kendi sosyal ağı Google+ üzerindeki kullanıcı bilgilerine göre aramaları kişiselleştirmesine, mikroblog sitesi büyük tepki koydu ve ekledi: “Kullanıcılar ve web yayıncıları açısından kötü oldu.140 karakter yazıya izin veren mikroblog sitesi Twitter, Google’ın son hamlesiyle kendi sosyal medyasına güç vermeye çalışmasına sert çıktı.

Yapılan açıklamada, “Her defasında görüldüğü gibi, haberler ilk olarak Twitter’da yayılıyor. Sonuç olarak Twitter hesapları ve Tweet’ler en güncel (arama) sonuçlarını veriyor” ifadeleri yer aldı.

Google’ın yaptığı değişikliği endişe verici bulduğunu açıklayan Twitter, uygulamanın insanlar, yayıncılar, yeni organizasyonlar ve Twitter kullanıcıları için ‘kötü’ olduğunu aktardı. Google’ın eski çalışanı, Twitter’dan Alex Macgillivray, gelişmeleri “internet için kötü bir gün” olarak yorumladı.

Google: “Twitter geçtiğimiz yaz sözleşme yenilemedi”

Twitter’ın eleştirilerine cevapsa Google’dan gecikmedi. Şirketin yeni arama değişikleriyle ilgili eleştirilere şaşırdıklarını belirten Google, geçtiğimiz yaz Twitter’ın kendileriyle olan anlaşmasını yenilemediklerini hatırlattı.

Google’ın bahsettiği anlaşma 2009 yılında gerçekleşmişti. Anlaşmaya göre, Twitter mesajlarının doğrudan Google aramalarında çıkmasını kapsıyordu. İki dev arasındaki anlaşma Temmuz ayında sona erdi.

Google’ın arama motoru üzerinden diğer bir ürünü olan Google Plus’ı öne çıkaran hamlesi önümüzdeki dönemde tekelleşme karşıtı davalara konu olabilir.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun