Yaşam Tarzı İnternet 20 HAZİRAN 2012 / 16:48

Gigabit interneti denemek isteyenler için Turkcell Superonline 'Fiber İnternet Deneyim Odası' açıldı

Gigabit interneti denemek isteyenlere yeni fırsat

Türkiye’yi dünyada 1.000 Mbps fiber internet hızını ev kullanıcılarına sunabilen ilk 5 ülke arasına sokan Turkcell Superonline, bu hızın neye benzediğini deneyimlemek isteyenler için özel olarak tasarladığı odayı gazetecilere tanıttı. Turkcell Superonline, Genel Müdür Murat Erkan'ın ev sahipliğinde saniyede 1.000 megabit hıza kadar ulaşabilen fiber internetin günlük yaşamımıza kattığı kolaylıkları ve avantajları deneyimletmek üzere açtığı Fiber İnternet Deneyim Odası’nda basın mensuplarını ağırladı.

Turkcell Superonline, Türkiye’nin 75 ilinde 30 bin kilometreyi aşkın fiber optik ağıyla, evlere kadar sunduğu 1.000 Mbps fiber internetin hayatımıza kattığı kolaylığı ve keyfi uygulamalı olarak yaşatmak için “Fiber İnternet Deneyim Odası” hazırladı. Turkcell Superonline’ın Esentepe’de bulunan Genel Merkezi’nde kurulan ve özel olarak dizayn edilen Fiber İnternet Deneyim Odası, 19 Haziran Salı akşamı düzenlenen lansman toplantısıyla basın mensuplarına tanıtıldı.

PlayStation, Xbox gibi oyun konsollarıyla son teknoloji bilgisayarların yanı sıra, alanı çevreleyen dev ekranlardan oluşan deneyim odasında gazeteciler saniyede 1.000 Mb internetle film ve video içerikleri indirip oyun oynayarak bu ölçüde hızlı internetin getirdiği avantajları görme şansı yakaladı.

Deneyim odasında belirli zamanlarda Turkcell Superonline’ın bireysel ve kurumsal müşterilerine, okul ve üniversitelere yönelik çeşitli etkinlikler düzenlenmesi planlanıyor.

Teknolojide şimdilik bundan ötesi yok

İnternet kullanıcılarına, 1000 Mpbs hızının, online oyunlardan veri indirmeye kadar pek çok alandaki internet uygulamalarında yarattığı farkı görmelerini sağlamak amacıyla oluşturulan “Fiber İnternet Deneyim Odası”nın açılışında bilgi veren Turkcell Superonline Genel Müdürü Murat Erkan, Türkiye’de evlere kadar 1.000 Mpbs fiber interneti götüren ilk ve tek operatörün Turkcell Superonline olduğunu söyledi.

Erkan, sözlerine şöyle devam etti:
“Turkcell Superonline olarak yıllar önce başlattığımız fiber optik yatırımlarımız bugün dünyanın önde gelen operatörlerine örnek teşkil ediyor. Hali hazırda veri iletiminde teknolojinin geldiği son nokta olarak tanımlanan “fiber optik” üzerine önümüzdeki yıllarda da yeni bir teknolojinin gelmesi beklenmiyor.

2008 yılından bu yana yaptığımız 1.4 milyar TL’lik yatırımla 1.1 milyon haneye 1.000 Mbps fiber internet verebilecek 30 bin km’lik bir fiber ağ kurduk. Tamamen kendimizin kurduğu bu altyapıyı tüm illerimize ulaştırmak için yatırımlarımıza devam ediyoruz. Dünyada pek çok gelişmiş ülkenin hayal bile edemediği bir hız olan 1.000 Mbps’yi İstanbul, İzmir, Ankara gibi büyük şehirlerimizin yanı sıra Kocaeli, Bursa, Adana, Gaziantep, Mersin, Samsun ve Antalya olmak üzere 10 ilimizde kullanıcılarımızın hizmetine sunuyoruz.”

Fiber interneti olmayan hıza ayak uyduramaz

Dünyada katma değerli hizmetlerin çoğalması, veriye daha hızlı ulaşma ihtiyacı ile kesintisiz ve kaliteli iletişim gereksinimlerinin artması sonucunda fiber internetin artık çok kısa bir zaman içinde günlük yaşamın önemli bir parçası olacağını söyleyen Murat Erkan, fiber optik yatırımı yapmayan ülkelerin ve şehirlerin, dünyanın dijital dönüşümü içerisinde kendilerine yer bulamayacaklarını ve dünyanın bu hızlı değişimine ayak uyduramayacaklarını söyledi.

"Bu noktada kullanıcılara da büyük görev düşüyor" diyen Erkan sözlerine şöyle devam etti:
"Bu hızlara ulaşılabilmesi için servis sağlayıcıların altyapılarının çok güçlü olması gerekiyor. Kaldı ki bugün belki de ilk olarak “gerçek fiber nedir / ne değildir?” sorusuna odaklanmalıyız. Tüketicileri doğru bilgilendirmek, kendi ihtiyaçlarına uygun teknolojileri bilinçli bir şekilde seçmelerini sağlamak zorundayız.

Kullanıcıların hizmet aldığı internet servis sağlayıcı, eve kadar 1.000 Mbps hızında fiber internet hizmeti veremiyorsa, müşteriye sunulan internet 'gerçek fiberdir' diyemeyiz. FTTH Council gibi uluslararası otoritelerin fiber internet tanımlarını dikkate alarak ülkemizde de bu standartları yerleştirmeliyiz. Biz kendi fiber optik altyapımızı tamamen bu uluslararası kriterlere uygun olarak kuruyoruz."

Saniyede 1 Gigabit ile neler yapılır?

• Her biri 45 dakikalık 20 müzik albümünü 1 saniyede yüklemek mümkün.
• 90 dakikalık HD bir film yaklaşık 3,5 dakikada yüklenebiliyor.
• 1 GB’lik filmi indirmek 8 saniye sürüyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun