Yaşam Tarzı İnternet 27 HAZİRAN 2013 / 12:24

Gezi Tweet'leri nedeniyle 35 kişi savcılığa bildirildi

İstanbul Emniyeti Güvenlik Şubesi'nin başlattığı çalışma kapsamında sosyal medyada başbakan ile diğer devlet yetkililerine hakaret edildiği gerekçesiyle 35 kullanıcının içerik raporu Cumhuriyet Savcılığı'na gönderildi.İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şubesi Gezi direnişi boyunca sosyal medyada Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile diğer hükümet ve devlet yetkililerine yönelik hakaret içerikli mesaj ve fotoğraf yayınlayanlar hakkında çalışma başlattı.

Akşam’dan Devrim Tosunoğlu’nun haberine göre, Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nun hala incelemekte olduğu beş milyon içerik arasından bugüne kadar 35 kullanıcının mesajında suç unsuru tespit edildi, mesajlardan örnekler alınarak rapor hazırlandı. IP adreslerinin tespitiyle hazırlanan rapor İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’na gönderildi.

Daha önce Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Binali Yıldırım, Gezi Parkı eylemleriyle ilgili Facebook ve Twitter’la iletişime geçtiklerini, Twitter’dan olumsuz yanıt aldıklarını açıklamıştı. Bakan Yıldırım'ın bu açıklaması üzerine Facebook, kendisini savunan bir açıklamada bulunarak, protestolarla ilgili hiçbir kullanıcı bilgisinin paylaşılmadığını duyurmuştu.

Daha önce Adana’da beş, İzmir’de 29 kişi de sosyal medya üzerinden Gezi direnişine destek veren eylemelere katılmak, örgütlemek ve halkı kışkırtmak gerekçesiyle gözaltına alınmıştı.