Yaşam Tarzı İnternet 04 ARALIK 2012 / 11:29

Gençlik değişti, Papa da değişti

Gençlik değişti, Papa da değişti

Gerçek dünyada 1,2 milyar takipçisi olan Papa 16. Benedict, @pontifex ismiyle Twitter üzerindeki yerini aldı. Papa'nın ağzından çıkacak sözleri bekleyenlerin sayısı şimdilik 340 binHristiyan aleminin ruhani lideri 85 yaşındaki Papa 16. Benedict, @pontifex adıyla Twitter üzerindeki yerini aldı. Vatikan’dan yapılan açıklamaya göre Papa 12 Aralık’tan itibaren takipçileriyle mesaj da paylaşmaya başlayacak.

Vatikan kıdemli medya danışmanı Greg Burke’e göre bu isim ‘papa’ ve ‘köprü oluşturucu’ kelimelerinin birleşiminden geliyor. Papanın mesajları dini içerikli olacak ve Papa istediği zaman, istediği sıklıkta mesaj gönderecek.

Burke’e göre Benedict'in mesajları tamamen papanın kendi sözleri olacak ve hiç kimse onun ağzından bir şeyler yazmayacak. Papa'nın ilk mesajları ise #askpontifex anahtar kelimesiyle gönderilen sorulara yanıtlar olacak.

Papa ilk başta mesajlarını İspanyolca, İngilizce, İtalyanca, Portekizce, Almanca, Lehçe, Arapça ve Fransızca atacak. Zamanla diğer diller de bunlara eklenecek.

Bu arada Papa'nın kimseyi takip etmeyeceği de gelen bilgiler arasında.

İlk mesaj 12 Aralık'ta

Benedict ilk kendi tweet’i için 12 Aralık’a hazırlanıyor. Gelecekte ise mesajları yardımcılarının yazacağı ve Papa'nın onay vereceği söyleniyor. Öte yandan Vatikan, Papa’nın hesabının haklanmaması adına gerekli tüm önlemlerin alındığını duyurdu.

Ayrıca Twitter hesabının arka planı da Papa'nın gezilerine ve yılın önemli günlerine göre değişecek.

Vatikan daha önce www.pope2you.net sitesini hayata geçmiş, ‘Papa sizi Facebook’ta bekliyor’ isimli uygulamayı da kullanıcılarına sunmuştu.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun